PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie, sieć szerokopasmowa: Urząd szuka operatora internetu

  • PAP/AT    22 stycznia 2016 - 14:54
Podlaskie, sieć szerokopasmowa: Urząd szuka operatora internetu
W Podlaskiem powstało ponad 1,8 tys. km sieci tzw. szkieletowo-dystrybucyjnej, która stanowi bazę dla mniejszych operatorów, firm telekomunikacyjnych, które mogą dostarczać internet bezpośrednio do odbiorców (fot.wrotapodlasia.pl/Wojcieh Oksztol)

• Podlaski urząd marszałkowski szuka firmy, która będzie operatorem sieci szerokopasmowego internetu.
• Urząd ogłosił już trzeci przetarg w tej sprawie.
• Radni przyjęli uchwałę ws. ustanowienia województwa operatorem tymczasowym.
Dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Agnieszka Aleksiejczuk poinformowała w piątek radnych sejmiku województwa podlaskiego, że najnowszy przetarg na zawarcie koncesji z operatorem zbudowanej infrastruktury został ogłoszony w czwartek. Z treści przetargowego ogłoszenia wynika, że oferty będą otwarte 7 marca.

Sieć szerokopasmowego internetu powstała w pięciu województwach korzystających z programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Oprócz podlaskiego również w woj. warmińsko-mazurskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim.

W Podlaskiem powstało ponad 1,8 tys. km sieci tzw. szkieletowo-dystrybucyjnej, która stanowi bazę dla mniejszych operatorów, firm telekomunikacyjnych, które mogą dostarczać internet bezpośrednio do odbiorców.

Realizacja projektu zakończyła się formalnie 31 grudnia 2015 r., (sieć odebrano 30 września), a jej ostateczny koszt wyniósł w Podlaskiem ponad 246 mln zł - mówiła Aleksiejczuk. 95 proc. środków pochodziło z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej, resztę dołożył samorząd województwa. W ramach projektu przeszkolono również ponad 1,4 tys. osób w 129 miejscowościach w regionie.

Czytaj też: Polska Wschodnia, ile kilometrów sieci szerokopasmowej powstało w województwach?

Pierwszy przetarg na operatora sieci w Podlaskiem był ogłoszony w 2014 r. W drugim przetargu wydzielono z niego część dotyczącą dostawy sprzętu i tylko tę część rozstrzygnięto. Ostatecznie, mimo zainteresowania ze strony jednej z firm, do złożenia ostatecznej oferty ws. operatora, nie doszło - mówiła Aleksiejczuk.

Jak dodała ponieważ województwo podlaskie - zgodnie z obowiązującą decyzją Komisji Europejskiej - ma wyłonić operatora zbudowanej sieci zgodnie z wszelkimi zasadami konkurencji rynkowej, a nie może np. samo powołać spółki, która przejmie tę działalność - wyraziło - KE oraz Ministerstwu Rozwoju gotowość do bycia tymczasowym operatorem tej sieci - do czasu wyłonienia operatora. "Do dzisiaj Komisja nie wypowiedziała się w tym temacie" - zaznaczyła Aleksiejczuk.

Radni przyjęli w piątek uchwałę ws. bycia przez województwo operatorem tymczasowym. Uchwała jako wniosek zarządu województwa trafi teraz do Urzędu Komunikacji Elektronicznej i - gdy zostanie przyjęta - województwo będzie mogło rozpocząć oferowanie usług w ramach sieci.

Według Aleksiejczuk w województwie podlaskim działa około 300 operatorów, z czego 68 to operatorzy mali, także 18 samorządów lokalnych jest zarejestrowanych jako operatorzy telekomunikacyjni. Klientami sieci szerokopasmowej mogą też być wielcy operatorzy już działający na rynku hurtowym i detalicznym - dodała dyrektor.×
KOMENTARZE (1)

  • gdzie mój net?, 2016-10-15 23:47:53

    Na podłączenie światłowodu do domu będziemy teraz czekać całe dekady, jak za dawnych czasów się czekało na telefon, Co z tego że infrastruktura jest, skoro nie ma nikogo kto by podłączył do tego gospodarstwa domowe? Myślę, że o sukcesie będzie można mówić za jakieś 25-30 lat, gdy uda się podłączyć... z 50% chętnych, jednym słowem jak za dawnych starych czasów, z tą różnicą, że już tamci nie siedzą przy żłobie.  rozwiń