PARTNER PORTALU
 • BGK

Polacy czekają aż otworzą urzędy online

 • AW    14 czerwca 2012 - 09:35
Polacy czekają aż otworzą urzędy online

- Mamy już cyfrowego obywatela, mamy cyfrowy przemysł, Polacy chcą korzystać z „cyfrowego urzędu” - aż 75 proc. pytanych w badaniach obywateli oczekuje elektronicznych usług administracji - informuje Krzysztof Król, doradca Prezydenta RP.
W środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie z cyklu „Siećpospolita" zatytułowane „Elektroniczne usługi administracji publicznej". Dyskusja organizowana była w ramach Forum Debaty Publicznej w obszarach tematycznych: Solidarne Społeczeństwo - Kapitał Społeczny oraz Sprawne i służebne państwo.

Krzysztof Król powołując się na badania demoskopijne wyliczał, że mamy 22 mln internautów, a w grupie wiekowej 16-24 lata to jest 99 proc., internautą jest też co szósty emeryt.

Wskazywał, że Polacy są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o kraje UE, w graniu, ściąganiu gier, filmów, muzyki oraz - co ważniejsze - kreowaniu profili na serwisach społecznościowych. Krzysztof Król dodał też, że w tym roku w Polsce sprzeda się 3,5 mln komputerów i 300 tys. tabletów.

- Poza cyfrowym obywatelem mamy też cyfrowy przemysł - powiedział doradca. - 100 tys. osób pracujących w przemyśle informatycznym, co roku polskie uczelnie opuszcza 15 tys. absolwentów informatyki - wyliczał.

- 75 proc. respondentów wymieniło elektroniczne usługi administracji publicznej jakich oczekuje, to jest trzy czwarte społeczeństwa - podkreślił Krzysztof Król. Wymienił, że chodzi m.in. o umówienie wizyty u lekarza, możliwość złożenia drogą elektroniczną wniosku, podania, zgłoszenia do urzędu, umówienie wizyty w urzędzie na konkretny termin.

- Obywatele są bardzo kreatywni - zauważył doradca prezydenta - wykazują zainteresowanie korzystaniem z takich usług, bo jeśli korzystają z cyfrowych banków, cyfrowej poczty, to chcą też korzystać z cyfrowego urzędu.

- Mamy cyfrowych obywateli, mamy cyfrowe narzędzia, mamy cyfrowe potrzeby i mamy ministerstwo cyfryzacji i administracji - mówił Krzysztof Król.

- Rewolucja internetowa jest możliwa, jest potrzebna, a nawet jest koniczna - podkreślał także sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński. Przypomniał, że środowa dyskusja jest kontynuacją debaty „Siećpospolita" z września ubiegłego roku.

Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni podkreślił, że w polskim rozwoju filar innowacyjności odgrywa niesłychanie istotną rolę. Wszystkie elementy sprzyjające rozwojowi innowacyjności są ważne, zrozumiałe, istotne - zaznaczył.

Wskazywał jednocześnie, że Polska ma deficyt jeśli chodzi o funkcjonowanie e-państwa. Minister mówił o trzech filarach skutecznej cyfryzacji w Polsce: zwiększenie dostępności do Internetu, zwiększenie potrzeby używania Internetu, zwiększenie kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • SWAT, 2012-06-15 09:08:10

  Mi sie też nie podoba! Bardzo mi sie nie podoba!Chyba nawet bardziej!
 • KOKOS, 2012-06-14 23:05:11

  nie podoba "misie" takie cos
 • Łupek, 2012-06-14 21:44:29

  Czekaja,czekają i co ? Kiedyś powinni już przestać czekać.Jak nie będzie nadziei, to lepiej zająć się czym innym,prawdaż?