Polacy czekają aż otworzą urzędy online

- Mamy już cyfrowego obywatela, mamy cyfrowy przemysł, Polacy chcą korzystać z „cyfrowego urzędu” - aż 75 proc. pytanych w badaniach obywateli oczekuje elektronicznych usług administracji - informuje Krzysztof Król, doradca Prezydenta RP.
Polacy czekają aż otworzą urzędy online
W środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie z cyklu „Siećpospolita" zatytułowane „Elektroniczne usługi administracji publicznej". Dyskusja organizowana była w ramach Forum Debaty Publicznej w obszarach tematycznych: Solidarne Społeczeństwo - Kapitał Społeczny oraz Sprawne i służebne państwo.

Krzysztof Król powołując się na badania demoskopijne wyliczał, że mamy 22 mln internautów, a w grupie wiekowej 16-24 lata to jest 99 proc., internautą jest też co szósty emeryt.

Wskazywał, że Polacy są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o kraje UE, w graniu, ściąganiu gier, filmów, muzyki oraz - co ważniejsze - kreowaniu profili na serwisach społecznościowych. Krzysztof Król dodał też, że w tym roku w Polsce sprzeda się 3,5 mln komputerów i 300 tys. tabletów.

- Poza cyfrowym obywatelem mamy też cyfrowy przemysł - powiedział doradca. - 100 tys. osób pracujących w przemyśle informatycznym, co roku polskie uczelnie opuszcza 15 tys. absolwentów informatyki - wyliczał.

- 75 proc. respondentów wymieniło elektroniczne usługi administracji publicznej jakich oczekuje, to jest trzy czwarte społeczeństwa - podkreślił Krzysztof Król. Wymienił, że chodzi m.in. o umówienie wizyty u lekarza, możliwość złożenia drogą elektroniczną wniosku, podania, zgłoszenia do urzędu, umówienie wizyty w urzędzie na konkretny termin.

- Obywatele są bardzo kreatywni - zauważył doradca prezydenta - wykazują zainteresowanie korzystaniem z takich usług, bo jeśli korzystają z cyfrowych banków, cyfrowej poczty, to chcą też korzystać z cyfrowego urzędu.

- Mamy cyfrowych obywateli, mamy cyfrowe narzędzia, mamy cyfrowe potrzeby i mamy ministerstwo cyfryzacji i administracji - mówił Krzysztof Król.

- Rewolucja internetowa jest możliwa, jest potrzebna, a nawet jest koniczna - podkreślał także sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński. Przypomniał, że środowa dyskusja jest kontynuacją debaty „Siećpospolita" z września ubiegłego roku.

Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni podkreślił, że w polskim rozwoju filar innowacyjności odgrywa niesłychanie istotną rolę. Wszystkie elementy sprzyjające rozwojowi innowacyjności są ważne, zrozumiałe, istotne - zaznaczył.

Wskazywał jednocześnie, że Polska ma deficyt jeśli chodzi o funkcjonowanie e-państwa. Minister mówił o trzech filarach skutecznej cyfryzacji w Polsce: zwiększenie dostępności do Internetu, zwiększenie potrzeby używania Internetu, zwiększenie kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Mi sie też nie podoba! Bardzo mi sie nie podoba!Chyba nawet bardziej!

SWAT, 2012-06-15 09:08:10 odpowiedz

nie podoba "misie" takie cos

KOKOS, 2012-06-14 23:05:11 odpowiedz

Czekaja,czekają i co ? Kiedyś powinni już przestać czekać.Jak nie będzie nadziei, to lepiej zająć się czym innym,prawdaż?

Łupek, 2012-06-14 21:44:29 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE