PARTNER PORTALU
  • BGK

Policja chce zerwać kontrakt z informatycznym gigantem

  • pap/wnp.pl    2 listopada 2009 - 06:07

Policja chce zerwać niekorzystną dla siebie umowę z amerykańskim gigantem informatycznym Oracle - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". Dlatego ogłosiła wśród funkcjonariuszy konkurs na nowy Krajowy System Informacyjny Policji. Zwycięzca ma szansę zdobyć 20 tys. zł.
KSIP to jedna z największych polskich baz danych. Zawiera m.in. informacje o wszystkich (12,5 mln) przestępstwach oraz o 8,5 mln osób. Ten działający od 1998 r. program został stworzony przez Oracle. Firma została wybrana w systemie bezprzetargowym.

Niestety, policja nie ma dostępu do kodu źródłowego systemu. W praktyce oznacza to, że Amerykanie mogą mieć nieskrępowany dostęp do najbardziej poufnych informacji polskiego państwa. Na dodatek każda zmiana w systemie wymaga podpisywania dodatkowych, płatnych umów z Oracle. Do dziś kosztowało to policję blisko 200 mln zł.

Policjanci, którzy wystartują w konkursie, mają za zadanie przedstawić koncepcję nowego systemu. Zwycięzca dostanie 20 tys. zł. Według jego projektu wyłoniona później w przetargu firma zbuduje KSIP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.