PARTNER PORTALU
  • BGK

Policja sprawdzi dane o pojeździe w systemie informatycznym

  • PAP/AT    9 kwietnia 2018 - 09:30
Policja sprawdzi dane o pojeździe w systemie informatycznym
Po zmianach nadal będą groziły kary za brak wymaganych dokumentów (np. prawa jazdy), ale nie będzie to już dotyczyło polisy OC i dowodu rejestracyjnego (fot.policja.pl)

Koniec mandatów za brak papierowej wersji dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Policja będzie weryfikowała dane o aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).
Zbliża się koniec mandatów za brak papierowej wersji dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi dane o pojeździe w systemie informatycznym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli osoba prowadząca pojazd na drodze publicznej nie ma przy sobie wymaganych dokumentów, podlega grzywnie do 250 zł lub naganie. "DGP" podaje, że z reguły za brak dowodu lub polisy OC policjanci wyznaczają po 50 zł kary.

"DGP" wyjaśnia, że po zmianach policja będzie weryfikowała dane o aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). "Już teraz znajdują się tam te same dane, które widnieją np. w papierowym dowodzie rejestracyjnym" - napisano. Gazeta informuje, że urzędnicy ministerstwa cyfryzacji nie precyzują, od będzie można jeździć bez papierowego dowodu rejestracyjnego i polisy OC. "Ale nie wykluczone, że stanie się to jeszcze w tym roku" - dodano.

W artykule zaznaczono, że po zmianach nadal będą groziły kary za brak wymaganych dokumentów (np. prawa jazdy), ale nie będzie to już dotyczyło polisy OC i dowodu rejestracyjnego. Do polskich rejestrów nie będą jednak miały dostępu zagraniczne służby. "Dla nich jedyną formą weryfikacji danych o pojeździe nadal będą papierowe dokumenty, w tym dowód rejestracyjny i OC" - czytamy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Katarzyna, 2018-04-09 12:57:57

    Wprowadzenie takiego prawa na pewno ułatwi życie kierowcom. Dopóki jednak nie zostanie ono wprowadzone, to trzeba wozić wszystkie dokumenty ze sobą. Warto pamiętać, że jeśli kupujemy OC przez Internet, np. w kalkulatorze OC Ubea.pl, to wystarczy wydrukować potwierdzenie polisy otrzymane na maila. ...  rozwiń