PARTNER PORTALU
  • BGK

Policjanci otrzymali "Złote Blachy" za walkę z piractwem

  • pap/AH    15 marca 2018 - 14:57
Policjanci otrzymali "Złote Blachy" za walkę z piractwem
Złote Blachy 2017: Nagrody rozdane (fot.policja.pl/Paweł Ostaszewski/Policja 997)

"Złote Blachy 2017" za walkę z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym odebrali w czwartek w Komendzie Głównej Policji Przedstawiciele komend wojewódzkich policji z Łodzi, Lublina oraz komendy powiatowej w Bełchatowie . Nagrodę specjalną przyznano Szkole Policji w Pile.
  • "Złote Blachy" przyznawane są corocznie (od 1998 roku) jednostkom policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży intelektualnej i obronie praw autorskich. 
  • Zyski z tego typu nielegalnej działalności coraz częściej są wykorzystywane do finansowania innych rodzajów działalności przestępczej.
  • Nagrody po raz 18. przyznała policjantom Koalicja Antypiracka, skupiająca firmy fonograficzne, producentów filmowych oraz firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania komputerowego.

Tym razem "Złote Blachy" otrzymały: Wydział do walki z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi, Wydział do walki z Cyberprzestępczością i Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, a także Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Bełchatowie oraz Szkoła Policji w Pile.

Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk, dziękując policjantom za walkę m.in. z kradzieżą własności intelektualnej, zaznaczył, że trzeba mieć świadomość tego, że zyski z tego typu nielegalnej działalności coraz częściej są wykorzystywane do finansowania innych rodzajów działalności przestępczej.

- Problem z pewnością narasta, jest bardzo poważny. Być może nie jest tak spektakularny jak walka z przestępczością stricte kryminalną, zwalczanie zorganizowanych grup przestępczych (...), ale musimy mieć świadomość tego, że to właśnie ta przestępczość - ukierunkowana na prawa autorskie, związana z własnością intelektualną czy gospodarczą - przynosi ogromne zyski - zaznaczył.

Szef policji podkreślił, że policjanci coraz częściej zauważają powiązania grup i osób zajmujących się przestępczością intelektualną ze zorganizowanymi grupami przestępczymi. W rozmowie z dziennikarzami zapewnił, że policjanci kładą bardzo duży nacisk na walkę z tą dziedziną przestępczości. Jak podkreślił, wynika to zarówno ze skali problemu, jak i dużych zysków grup zajmujących się tego typu przestępstwami.

- Dzisiejsze spotkanie i wyróżnienie przez Koalicję Antypiracką pokazuje, że mamy w swoich szeregach profesjonalistów również w tym zakresie, jesteśmy bardzo skuteczni w walce z tym rodzajem przestępczości - powiedział.

Przyznał jednocześnie, że coraz częstsza aktywność przestępców w internecie wynika m.in. z tego, że coraz trudniej jest dotrzeć do sprawców, co jest spowodowane "przez różne mechanizmy powodujące anonimowość w internecie".

"Złote Blachy" przyznawane są corocznie (od 1998 roku) jednostkom policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży intelektualnej i obronie praw autorskich. Nagrody przyznaje Koalicja Antypiracka, w której skład wchodzą: reprezentujący producentów fonograficznych Związek Producentów Audio Video (ZPAV), zajmujące się ochroną praw nadawców telewizyjnych stowarzyszenie "Sygnał" oraz BSA - organizacja zrzeszająca producentów oprogramowania komputerowego.

W tym roku stowarzyszenie "Sygnał" przyznało wyróżnienia Wydziałowi do walki z Cyberprzestępczością oraz Wydziałowi do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie za zwalczanie kradzieży sygnału telewizyjnego. Wyróżnienia od BSA za zwalczanie przestępczości komputerowej otrzymał Wydział do walki z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi oraz Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Bełchatowie. Nagrodę Specjalną od stowarzyszenia "Sygnał" i ZPAV za działalność edukacyjną i dydaktyczną otrzymała Szkoła Policji w Pile. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.