PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska administracja też jest cyfrowa

  • MSWiA    26 listopada 2009 - 08:02
Polska administracja też jest cyfrowa

E-administracja, e-usługi, e-biznes, e-szkoła, e-kultura i sztuka - to realna wizja Polski następnych lat z gęstą siecią szerokopasmowego Internetu w każdym zakątku naszego państwa. O tym dyskutowano na panelu "Polska cyfrowa" w czasie dwudniowej konferencji "Od transformacji do modernizacji" odbywającej się w kancelarii premiera.
W panelu stronę rządową reprezentowali: minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, podsekretarz stanu w MSWiA Witold Drożdż, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Magdalena Gaj, Anna Stróżyńska – prezes UKE, a także Juliusz Braun (MKiDN) i Igor Ostrowski (KPRM). Panelistami zewnętrznymi byli: Maciej Witucki (TP SA), Łukasz Wejchert (Grupa Onet SA), Wacław Iszkowski (Polska Izba Teleinformatyki i Telekomunikacji). Moderatorem panelu był Edwin Bendyk.

- Już za kilka miesięcy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawy nie będą załatwiane w tradycyjnej formie papierowej, ich miejsce zajmie elektroniczny obieg dokumentów - powiedział minister Miller otwierając dyskusję.

Minister Witold Drożdż podkreślił, że Polska w ciągu ostatnich 2 lat zrobiła bardzo duże postępy w zakresie dostępu do internetu. Także w zakresie elektronicznej administracji, co potwierdził ostatni ranking Komisji Europejskiej. Przyjęta przez rząd Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w której powstawaniu brało udział wiele instytucji sektora publicznego, prywatnego, ośrodków naukowo-badawczych oraz organizacji pozarządowych, stworzyła warunki do powszechnego dostępu do treści i usług w sieciach teleinformatycznych.

Powołany przez premiera Donalda Tuska zespół Polska Cyfrowa, złożony z uznanych fachowców i ekspertów, przygotował dobrą płaszczyznę rozwiązań legislacyjnych, umożliwiających praktyczne wprowadzenie idei cyfryzacji.

Minister Magdalena Gaj stwierdziła: - Żyjemy w czasach, w których tak jak woda, prąd i gaz, internet powinien być dostępny w każdym domu. Podkreśliła, że przyjęta ostatnio przez rząd ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która była między innymi efektem prac zespołu Polska Cyfrowa, zaktywizuje inwestycje w sektorze telekomunikacji. To w przyszłości umożliwi Polakom nie tylko łatwiejsze, ale i tańsze korzystanie z internetu.

Zdaniem minister Gaj, jednym z najważniejszych rozwiązań tego projektu jest usunięcie barier, które hamowały proces budowy sieci szerokopasmowego internetu. Chodzi m.in. o zmiany w przepisach dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy ułatwienia w dostępie do nieruchomości na potrzeby telekomunikacji, tzw. prawo drogi.

Zliberalizowano również przepisy dotyczące zajęcia pasa drogowego na potrzeby infrastruktury telekomunikacyjnej. Minister M. Gaj dodała, że w lipcu br. Ministerstwo Infrastruktury wydało rozporządzenie, na podstawie którego wszystkie budowane obecnie budynki i gmachy użyteczności publicznej powinny być wyposażone w instalację telekomunikacyjną.

Wszyscy uczestnicy panelu popierali potrzebę zwiększenia dostępności usług administracji wszystkich szczebli za pośrednictwem internetu. Przedstawiciele MSWiA podkreślali zaawansowany stan prac nad rozwojem portalu administracji publicznej - ePUAP. Dzięki tym rozwiązaniom wszyscy będą mogli załatwić wiele spraw właśnie drogą elektroniczną. Resort przygotowuje się ponadto do wprowadzenia, z początkiem 2011 r., dowodów osobistych z podpisem elektronicznym.

Minister Katarzyna Hall powiedziała, że nowoczesna szkoła powinna w coraz większym zakresie korzystać z usług teleinformatycznych. - Są już w Polsce szkoły, w których funkcjonują elektroniczne dzienniki klasowe, a nauczyciele korzystają z coraz bogatszej oferty dostępnych elektronicznie podręczników.

Minister Hall zwróciła uwagę na potrzebę opracowania wspólnego i jednorodnego systemu informacji oświatowej, który pozwoli nowocześnie i efektywnie zarządzać szkolnictwem.

Juliusz Braun z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślił znaczenie, jakie dla ludzi współczesnych i dla przyszłych pokoleń ma program digitalizacji dóbr kultury. Dzięki cyfryzacji możliwe jest poznanie wybitnych dzieł literatury, sztuki, filmów, obejrzenie zbiorów muzealnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: