PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska administracja też jest cyfrowa

  • MSWiA    26 listopada 2009 - 08:02
Polska administracja też jest cyfrowa

E-administracja, e-usługi, e-biznes, e-szkoła, e-kultura i sztuka - to realna wizja Polski następnych lat z gęstą siecią szerokopasmowego Internetu w każdym zakątku naszego państwa. O tym dyskutowano na panelu "Polska cyfrowa" w czasie dwudniowej konferencji "Od transformacji do modernizacji" odbywającej się w kancelarii premiera.
W panelu stronę rządową reprezentowali: minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, podsekretarz stanu w MSWiA Witold Drożdż, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Magdalena Gaj, Anna Stróżyńska – prezes UKE, a także Juliusz Braun (MKiDN) i Igor Ostrowski (KPRM). Panelistami zewnętrznymi byli: Maciej Witucki (TP SA), Łukasz Wejchert (Grupa Onet SA), Wacław Iszkowski (Polska Izba Teleinformatyki i Telekomunikacji). Moderatorem panelu był Edwin Bendyk.

- Już za kilka miesięcy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawy nie będą załatwiane w tradycyjnej formie papierowej, ich miejsce zajmie elektroniczny obieg dokumentów - powiedział minister Miller otwierając dyskusję.

Minister Witold Drożdż podkreślił, że Polska w ciągu ostatnich 2 lat zrobiła bardzo duże postępy w zakresie dostępu do internetu. Także w zakresie elektronicznej administracji, co potwierdził ostatni ranking Komisji Europejskiej. Przyjęta przez rząd Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w której powstawaniu brało udział wiele instytucji sektora publicznego, prywatnego, ośrodków naukowo-badawczych oraz organizacji pozarządowych, stworzyła warunki do powszechnego dostępu do treści i usług w sieciach teleinformatycznych.

Powołany przez premiera Donalda Tuska zespół Polska Cyfrowa, złożony z uznanych fachowców i ekspertów, przygotował dobrą płaszczyznę rozwiązań legislacyjnych, umożliwiających praktyczne wprowadzenie idei cyfryzacji.

Minister Magdalena Gaj stwierdziła: - Żyjemy w czasach, w których tak jak woda, prąd i gaz, internet powinien być dostępny w każdym domu. Podkreśliła, że przyjęta ostatnio przez rząd ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która była między innymi efektem prac zespołu Polska Cyfrowa, zaktywizuje inwestycje w sektorze telekomunikacji. To w przyszłości umożliwi Polakom nie tylko łatwiejsze, ale i tańsze korzystanie z internetu.

Zdaniem minister Gaj, jednym z najważniejszych rozwiązań tego projektu jest usunięcie barier, które hamowały proces budowy sieci szerokopasmowego internetu. Chodzi m.in. o zmiany w przepisach dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy ułatwienia w dostępie do nieruchomości na potrzeby telekomunikacji, tzw. prawo drogi.

Zliberalizowano również przepisy dotyczące zajęcia pasa drogowego na potrzeby infrastruktury telekomunikacyjnej. Minister M. Gaj dodała, że w lipcu br. Ministerstwo Infrastruktury wydało rozporządzenie, na podstawie którego wszystkie budowane obecnie budynki i gmachy użyteczności publicznej powinny być wyposażone w instalację telekomunikacyjną.

Wszyscy uczestnicy panelu popierali potrzebę zwiększenia dostępności usług administracji wszystkich szczebli za pośrednictwem internetu. Przedstawiciele MSWiA podkreślali zaawansowany stan prac nad rozwojem portalu administracji publicznej - ePUAP. Dzięki tym rozwiązaniom wszyscy będą mogli załatwić wiele spraw właśnie drogą elektroniczną. Resort przygotowuje się ponadto do wprowadzenia, z początkiem 2011 r., dowodów osobistych z podpisem elektronicznym.

Minister Katarzyna Hall powiedziała, że nowoczesna szkoła powinna w coraz większym zakresie korzystać z usług teleinformatycznych. - Są już w Polsce szkoły, w których funkcjonują elektroniczne dzienniki klasowe, a nauczyciele korzystają z coraz bogatszej oferty dostępnych elektronicznie podręczników.

Minister Hall zwróciła uwagę na potrzebę opracowania wspólnego i jednorodnego systemu informacji oświatowej, który pozwoli nowocześnie i efektywnie zarządzać szkolnictwem.

Juliusz Braun z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślił znaczenie, jakie dla ludzi współczesnych i dla przyszłych pokoleń ma program digitalizacji dóbr kultury. Dzięki cyfryzacji możliwe jest poznanie wybitnych dzieł literatury, sztuki, filmów, obejrzenie zbiorów muzealnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.