PARTNER PORTALU
 • BGK

Polska gmina pierwsza z darmowym internetem

 • Newseria.pl    2 lipca 2013 - 10:39
Polska gmina pierwsza z darmowym internetem

Ożarowice na Śląsku jako pierwsza na świecie gmina wdrożyła powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu w technologii LTE. Korzystają już z niego jednostki podległe gminie, a kolejnym etapem będzie dostarczenie szybkiego Internet wszystkim mieszkańcom Ożarowic. Dostawcą technologii jest Huawei.
Wdrożenie projektu kosztowało 3,2 mln zł, z czego 2,7 mln pochodziło z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Dzięki poprawie infrastruktury internetowej gmina Ożarowice, na terenie której znajduje się siedziba portu lotniczego Katowice-Pyrzowice, chce przyciągać inwestorów i turystów.

 - Do niedawna w naszej gminie było kilku operatorów internetowych, natomiast dostęp do szybkiego internetu miało tylko 30 proc. mieszkańców. Można śmiało powiedzieć, że byliśmy częścią białej plamy na mapie w zakresie usług szerokopasmowych. Znając realia i wiedząc, jak długo czeka się na budowę takiej infrastruktury, postanowiliśmy sami, jako gmina zainwestować w rozbudowę naszej sieci - wyjaśnia Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic.

Dzięki inwestycji dofinansowanej przez Unię Europejską poprawiła się prędkość i jakość dostępu do internetu w gminie. Do tej pory większość mieszkańców korzystała ze znacznie wolniejszej technologii radiowej. Grzegorz Czapla ma nadzieję, że dzięki wdrożeniu LTE mieszkańcy chętniej będą wykorzystywać internet również w kontaktach z urzędami.

Jednocześnie zapowiada, że na dostępie LTE zyskają nie tylko mieszkańcy gminy, ale także inwestorzy.

 - Oznacza to, że przed gminą otworzyły się nowe możliwości w zakresie turystyki, a także wprowadzenia nowej jakości zarządzania gminą, monitoringu wizyjnego, kiosków internetowych czy hot spotów. To wszystko i jeszcze wiele innych rzeczy jest możliwe za sprawą szerokopasmowego Internetu - dodaje Sylwester Chojnacki z Huawei Polska.

Pierwszy taki projekt na świecie

Dostawcą technologii dla śląskiej gminy jest firma Huawei. Sylwester Chojnacki, podkreśla, że wdrożenie LTE w Ożarowicach to projekt unikalny na skalę światową, bo po raz pierwszy rozwiązanie LTE dedykowane jest odbiorcy publicznemu.

  - Jest to pierwszy projekt LTE na świecie w tak wysokiej częstotliwości. Dzięki temu mieszkańcy Ożarowic mogą dzisiaj cieszyć się najnowszą technologią LTE, która służy jako ostatnia mila dostępu dla użytkowników końcowych, czyli mieszkańców gminy - dodaje Sylwester Chojnacki. - Pasmo najczęściej dzisiaj wykorzystywane przez operatorów kończy się w granicach 2,3-2,6 GHz. Natomiast potrzeba i regulacje rynku światowego wskazują na to, że pojawiają się również inne częstotliwości do zagospodarowania. Są to częstotliwości rzędu 3,4-3,8 GHz. Huawei postanowił rok temu, że chciałby skupić się również na tych częstotliwościach i rozpocząć komercyjną produkcję sprzętu w tym zakresie pasma.

Dzięki wykorzystaniu wyższych częstotliwości oraz tzw. systemów LTE TDD projekt będzie służył mieszkańcom długo - co najmniej 8 do 10 lat. Sylwester Chojnacki podkreśla, że w tej chwili jest to najnowsza i najbardziej innowacyjna technologia, która wypiera starsze systemy takie jak WiMAX. Piotr Długosz reprezentujący firmę STIMO Systemy Informatyczne odpowiedzialną za wdrożenie rozwiązania w Ożarowicach dodaje, że LTE zapewnia nieosiągalne w innych technologiach prędkości.

- Bez trudu osiągnęliśmy przepustowość 30 Mbps na pojedynczym terminalu LTE. Działają też radiolinie, które przenoszą od 200 do 800 Mbps - jest to naprawdę wydajna, nowoczesna infrastruktura teletransmisyjna - mówi Piotr Długosz. - Wydzieliliśmy dwie warstwy funkcjonalne: warstwę dystrybucyjną, która została oparta o radiolinie cyfrowe o bardzo dużej przepustowości i warstwę dostępową, która wykorzystuje dwie technologie - to jest właśnie nowoczesna technologia LTE i technologia WiFi.×
KOMENTARZE (4)

 • co to ma być? , 2013-07-04 19:12:42

  Do Jotka: W zasadzie pieniadze wyrzucone w błoto- darmowy internet dla mieszkańców jest ograniczony do 516 kb/s i do 750 MB przesłanych danych na miesiąc- ograniczenia ustawowe dla darmowego dostepu w celu ochrony przedsiebiorców komercyjnych. Zatem pomimo szerokopasmowej sieci przepustowość dla k...lientów musi byc dławiona- czyli do parametrów archaicznych. Po drugie do klientów może zgłosić się US po podatek za uzyskanie dochodu z tytułu nieodpłatnej usługi. Kiedy tzw. zarzadzajacy w samorządach zajmą się właściwymi usługami (woda,ścieki, drogi, itp) a nie wyrzucaniem pieniędzy na siieci cyfrowe, które lepiej i taniej zrobią firmy komercyjne za własne pieniądze.  rozwiń
 • JOTKA, 2013-07-04 18:49:57

  A jaki los podzielą dotychczasowi internetowi dostawcy?
 • NART, 2013-07-03 19:48:57

  Mimo dość drętwej atmosfery jestem,nieustannie,pod ogromnym wrażeniem !