PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska online za cztery lata

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    9 września 2011 - 06:32
Polska online za cztery lata

Teraz tylko 17 proc. Polaków ma dostęp do szybkiego Internetu. W 2015 roku będą mieli wszyscy.
Wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj jest optymistką i przekonuje, że fatalne statystyki szybko się zmienią – informuje „Puls Biznesu”.

Czytaj też: Szybki Internet spóźniony na starcie

– Kluczem jest zbudowanie nowoczesnych sieci światłowodowych i radiowych umożliwiających szybkie transfery danych. Rolą rządu jest stworzenie otoczenia prawnego i dobrego klimatu dla tych inwestycji – mówi.

Czytaj też: Kiedy będziemy mieć szybki Internet

Gaj podkreśla, że rząd już sporo zrobił w tej dziedzinie i wylicza, iż nadal trwają prace m.in. nad rozporządzeniem ws. obowiązku wyposażenia nowo postawionych budynków w szybki Internet, czy nad uwolnieniem częstotliwości 800 MHz z dywidendy cyfrowej. Trwają też prace z samorządami i prywatnymi firmami przy okrągłym stole szerokopasmowym.

Czytaj też: Szybki Internet bardzo się ślimaczy

Jest już pierwsze porozumienie prywatnych przedsiębiorstw, – TP, Hawe i Alcatela – które chcą za unijne pieniądze (w sumie 4 mld zł) budować szerokopasmowe sieci. A resort infrastruktury namawia kolejne firmy do udziału w tej operacji.

Czytaj też: MSWiA dało plamę. Szybki Internet nie dla wsi

– Treść porozumienia trafi do wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych w tym tygodniu. Zapraszamy ich do udziału w zamalowywaniu białych plam. Oczekujemy, że zaoferują konkretne inwestycje. Wspólnymi siłami sprawimy, że szerokopasmowy Internet będzie w zasięgu każdego Polaka w 2015 roku – podkreśla Gaj.

Z kolei resort rozwoju regionalnego zapewnia, że większość barier utrudniających budowę telesieci za pieniądze UE została usunięta.

– W tym roku sprawy zdecydowanie przyspieszyły. Powstanie 20-30 tys. km sieci światłowodowej, którą na równych zasadach będą mogli wykorzystać wszyscy operatorzy. Do 2015 roku zrealizujemy cały plan – zapowiada podsekretarz stanu w MRR Iwona Wendel. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.