PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska wieś odcięta od internetu

  • PAP/JL    25 lipca 2016 - 07:09
Polska wieś odcięta od internetu
734 miejscowości w Polsce nie mają dostępu do globalnej sieci. Fot. Pixabay.com

W erze Facebooka, smartfonów i tabletów aż 734 miejscowości w Polsce nie mają dostępu do globalnej sieci.
Nie dotarły tam ani łącza szerokopasmowe, ani zasięg LTE. Tylko nieznacznie lepiej wygląda sytuacja w 4299 wsiach – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Miejscowości te są pozbawione dostępu do naziemnego internetu szerokopasmowego.

Ich mieszkańcy korzystają z sieci mobilnej. Z reguły są to małe wsie. Średnio mieszka w nich 100 osób. Ale choć są małe, to łącznie znajduje się w nich 118 tys. budynków.

Największy procent miejscowości bez dostępu do sieci jest w województwach małopolskim (52 proc.), śląskim (49 proc.) i podkarpackim (48 proc.).

Ale to nie wszystko. Nawet w tych miejscach Polski, które oficjalnie są połączone z siecią stałym łączem, mieszkańcy często nie mogą korzystać z jej dobrodziejstw, bo kabel dociągnięto tylko do budynków urzędowych czytamy w artykule, który omawia dane z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Statystycznie sytuacja z dostępem do sieci w Polsce wygląda coraz lepiej. Jak podaje UKE, w 2015 r. nastąpił 30-procentowy wzrost długości sieci światłowodowych, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby tempo cyfryzacji było zgodne z przyjętą w 2010 r. przez Unię Europejską agendą cyfrową – podsumowuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • wsiowy, 2016-07-25 17:38:59

    Nam światłowód położyli. Medale i nagrody za cyfryzację Mielenka ( zach.pomorskie) przyznane ...ale co z tego skoro i tak nie mamy do niego dostępu :(
  • Starsza, 2016-07-25 14:41:51

    Może nam położą światłowód? Może będziemy mieć kanalizację????? Może zamiast jechać do Gdańska albo Gdyni obejrzymy spektakle teatralne w internecie???? Bo jak po spektaklu wrócić sk-mką która podrożała a potem do wsi do której wieczorem już nie jeżdżą autobusy? A może jestem marzycielką?????...  rozwiń