PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskę Wschodnią pokryje sieć szerokopasmowa

  • PAP    4 grudnia 2012 - 20:40
Polskę Wschodnią pokryje sieć szerokopasmowa

Trzy firmy będą wykonawcami sieci internetowej w świętokrzyskiej części projektu "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej", obejmującego pięć województw. Wartość inwestycji to prawie 202 mln zł.
Inwestycja została podzielona na cztery obszary. Do przetargu stanęło dziewięć firm, które mogły składać dokumentację dotyczącą wybranego obszaru.

Za najkorzystniejsze uznano oferty: Warszawskiego Przedsiębiorstwa Robót Telekomunikacyjnych (wartość oferty 34,3 mln zł), "Optronik" Przedsiębiorstwa Innowacji Technicznych sp. z o.o. z Lublina (24,2 mln zł) oraz - w przypadku dwóch obszarów - konsorcjum, którego liderem jest spółka Wasko S.A. z Gliwic, a uczestnikami wrocławski Fonbud sp. z o.o. i gliwicka D2S sp. z o.o. (91 mln zł).

W ramach inwestycji powstanie ok. 1400 km sieci światłowodowej i 148 węzłów dystrybucyjnych, które będą stanowić punkty dla operatorów telekomunikacyjnych.

"Oferenci mogą w ciągu dziesięciu dni złożyć odwołania od przetargu. Jeśli żadne nie wpłynie, cała dokumentacja trafi do zatwierdzenia przez Urząd Zamówień Publicznych. Procedury potrwają łącznie co najmniej 40 dni i w styczniu będziemy mogli podpisać umowy" - wyjaśnił zastępca kierownika projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - Województwo Świętokrzyskie" Krzysztof Kowalczyk.

Projekt budowy szerokopasmowego internetu jest realizowany w ramach Programu Polska - Wschód w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Czytaj też: Podziału na internetową Polskę A i B nie da się przeskoczyć

W Świętokrzyskiem urzędnicy zakończyli procedury jako pierwsi. "To oznacza, że za dwa lata mieszkańcy regionu faktycznie będą mieli nieograniczony dostęp do internetu wysokiej jakości. To da regionowi nowe możliwości komunikacji ze światem i nowe możliwości rozwoju, wykonywania zdalnej pracy czy usług związanych z technologiami internetowymi" - powiedział  marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Z szerokopasmowego internetu ma od 2014 roku korzystać 90 proc. mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Teraz dostępu do internetu nie ma około 56 proc. mieszkańców regionu. Wartość projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - Województwo Świętokrzyskie" to prawie 202 mln zł, z czego 158 mln zł wynosi unijne dofinansowanie z Programu Polska Wschód.

Czytaj też: Konsultacje planu szerokopasmowego

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.