PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie zabytki na urządzeniach mobilnych

  • GK    27 grudnia 2012 - 12:49
Polskie zabytki na urządzeniach mobilnych

Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował aplikację na urządzenia mobilne „Zabytki w Polsce”, która dokładnie określa umiejscowienie obiektów zabytkowych w najbliższej okolicy użytkownika.
Udostępnia ona również najważniejsze informacje na temat danego zabytku, opracowane przez ekspertów NID. Darmową aplikację w wersji na system operacyjny Android można pobrać bezpłatnie na stronie Google Play, wpisując hasło „Zabytki w Polsce Narodowy Instytut Dziedzictwa".

Aplikacja jest odpowiedzią Narodowego Instytutu Dziedzictwa na rosnące zainteresowanie polskimi zabytkami. „Zabytki w Polsce" dedykowane są nie tylko miłośnikom zabytków, lecz wszystkim osobom, które nie chcą brać ze sobą ciężkich przewodników na wyjazd, a mają w planach zwiedzanie.

„Zabytki w Polsce" oprócz podania dokładnej lokalizacji, oszacowują również odległość dzielącą użytkownika od wybranego obiektu. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat danego zabytku, czy też miejsca, mają do swojej dyspozycji współczesne oraz archiwalne zdjęcia, a także szczegółowe opisy przygotowane przez ekspertów na co dzień zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Do pobrania jest obecnie wersja pilotażowa aplikacji, która zawiera informacje o 168 zabytkach w Polsce - pomnikach historii, wybranych stanowiskach archeologicznych, a także niektórych zamkach.

Baza danych ulega jednak systematycznej rozbudowie. Aplikacja jest wersją mobilną niedawno uruchomionej strony Instytutu - http://e-zabytek.nid.pl. Docelowo, aplikacja ma dostarczać użytkownikom informacji na temat wszystkich obiektów znajdujących się w państwowym rejestrze zabytków nieruchomych. Już wkrótce aplikacja będzie także dostępna na system operacyjny iOS.

- Aplikacja ta jest doskonałym połączeniem nowoczesności i tradycyjnego zwiedzania. Dzięki współczesnym technologiom mamy możliwość zaprezentowania szeregu informacji na temat dziedzictwa kulturowego w Polsce. Udostępniając nieodpłatnie aplikację pragniemy zachęcić wszystkich nie tylko do wirtualnego poznawania zabytków naszego kraju, ale przed wszystkim do aktywnego ich zwiedzania - mówi Paulina Florjanowicz Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.