PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomoc dla e-urzędów

  • GK    21 czerwca 2012 - 11:07
Pomoc dla e-urzędów

Urzędy deklarują korzystanie z systemów elektronicznej wymiany dokumentów, jednak całkowite przejście z dokumentów papierowych na formę elektroniczną jest pozorne, bo papier cały czas jest w obiegu.
Tzw. aplikacje OCR (Optical Character Recognition – optyczne rozpoznawanie tekstu) umożliwiają przenoszenie tekstu drukowanego z papierowych dokumentów bezpośrednio do komputera. Bez technologii OCR pracownicy poświęcają sporo czasu na ręczne przepisywanie tekstów.

Programy OCR wspomagają pracę z dokumentami w urzędach, przekształcając skany i pliki PDF na postać edytowalną. Pracownicy korzystający z OCR mogą zaoszczędzić nawet 20 minut na jednym dokumencie formatu A4.

Aplikacje OCR mają duży potencjał, aby zautomatyzować procesy związane z zarządzaniem dokumentami. Samo skanowanie papierowych dokumentów umożliwia stworzenie ich cyfrowego obrazu i zapisanie na komputerze, ale uniemożliwia ingerencję w jego treść.

Programy OCR „wydobywają” z nich tekst i zapisują np. jako dokument Word. Jeden z liderów tego rynku, ABBYY FineReader, umożliwia także tworzenie specjalnych dokumentów PDF, które łatwo można odszukać na komputerze za pomocą słowa kluczowego.

W najnowszej wersji programu ABBYY FineReader technologia OCR została tak udoskonalona, że pozwala na rozpoznawanie nawet tych tekstów, które zostały sfotografowane aparatem cyfrowym, a zatem nawet skan nie jest już konieczny.

W ten sposób można przetworzyć fragmenty czasopism, faktur, korespondencji i innych. Tego rodzaju aplikacje są kompatybilne z popularnymi aplikacjami biurowymi, których używa się w firmach (pakiety typu MS Office czy OpenOffice).
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.