PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomóż stworzyć mapę ciekawych miejsc na Śląsku

  • PAP    19 stycznia 2013 - 15:51
Pomóż stworzyć mapę ciekawych miejsc na Śląsku

Każdy, kto napisze interesującą historię lub zrobi ciekawe zdjęcie może wziąć udział w tworzeniu interaktywnej Mapy Miejsc Ciekawych na Śląsku i w Zagłębiu. Dotąd powstało prawie 60 unikatowych historii zachęcających do zwiedzania budynków, dzielnic, miast.
Mapa Miejsc Ciekawych, którą można znaleźć na stronie www.mapamiejscciekawych.pl, to projekt, którego twórcami są młodzi ludzie chcący pokazać wyjątkowość swoich miast i miejscowości. Jak podkreślają inicjatorzy projektu z magazynu społeczno-kulturalnego "Reflektor", Mapa Miejsc Ciekawych jest interaktywnym planem śląskich i zagłębiowskich miast, na który składają się opowieści, reportaże i fotografie.

"Młodzi ludzie sami znajdują historie i miejsca. Reportaże powstają najczęściej tam, gdzie są ciekawi ludzie, bo to oni nadają znaczenia opisywanym budynkom, dzielnicom, miejscowościom" - powiedziała PAP Marta Zwolińska ze Stowarzyszenia Górnośląski Klaster Kreatywny w Katowicach. Stowarzyszenie jest wydawcą magazynu "Reflektor".

Powstanie interaktywnej mapy opisującej ciekawe miejsca na Śląsku i w Zagłębiu ma być także sposobem na zachęcenie do ich odwiedzania. "Cały zebrany przez młodych ludzi materiał udostępniamy w internecie, zachęcając jednocześnie do zwiedzania tych miejsc. Można powiedzieć, że jest to jakiś rodzaj dosyć alternatywnej turystyki kulturowej" - wyjaśniła Zwolińska.

Mapę tworzy obecnie 57 opowieści. Podążając szlakiem wyznaczonym przez mapę odwiedzić można m.in. kinoteatr Rialto w Katowicach i Borki - jedną z kolonii w dzielnicy Szopienice-Burowiec w Katowicach. Przy okazji można poznać ciekawe postaci, m.in. twórców graffiti, ulicznego skrzypka, a także malarstwo Erwina Sówki czy opowieść o 65-letnim mieszkańcu Katowic, który od 40 lat troszczy się o zabytki kultury żydowskiej i chrześcijańskiej w Żarkach.

Stale tworzone są kolejne teksty, a projekt jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą opowiedzieć jakąś zapomnianą historię, napisać reportaż, zrobić zdjęcie, wykonać ilustrację.

Projekt jest realizowany w ramach programu Unii Europejskiej "Młodzież w Działaniu". Partnerem jest Regionalny Ośrodek Kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • nie Ślązak, 2013-01-21 09:37:23

    Świetna inicjatywa! Ciekawe, które samorządy (szkoły, domy kultury i inne gremia) spoza Górnego Śląska i Zagłębia zainicjują podobne działania na swoim terenie.