PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 240 bibliotek z szybkim Internetem

  • PAP    25 września 2010 - 15:27
Ponad 240 bibliotek z szybkim Internetem

Ponad 240 bibliotek w woj. wielkopolskim korzysta z szybkiego, szerokopasmowego dostępu do internetu dzięki programowi internetyzacji polskich bibliotek publicznych.
Program informatyzacji, obejmujący m.in. wyposażenie w niezbędny sprzęt, przygotowała i sfinansowała fundacja Billa Gatesa. W programie uczestniczy też Telekomunikacja Polska, która odpowiada za bezpłatne dostarczanie internetu przez trzy lata.
 
W całej Polsce do programu, którego celem jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne, wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne przystąpiło do tej pory ponad 3 tys. placówek.

Najwięcej bibliotek - blisko 400 - skorzystało z programu w woj. śląskim, drugie miejsce zajmuje woj. małopolskie i dolnośląskie (ponad 300). Wielkopolska jest czwarta,

Jak wyjaśniła Maria Piechocka z biura prasowego Grupy TP w Poznaniu, dotychczas najczęściej tylko  w siedzibie głównej biblioteki można było skorzystać z internetu.

- Dzięki udziałowi w programie, filie wiejskie i małe biblioteki poszerzyły swoją  ofertę o bezpłatny dostęp do internetu.  To kolejny przykład wsparcia inicjatyw lokalnych wyrównujących szanse edukacyjne. Od kilku lat na preferencyjnych warunkach z Internetu korzystają szkoły, teraz zapewniamy szybki internet bibliotekom - powiedziała.

Z badań wynika, że blisko 40 proc. spośród 8,5 tys. polskich bibliotek nie miało dostępu do internetu. Problem ten dotyczył szczególnie placówek położonych z dala od miast. Takich bibliotek na wsi i w małych miastach jest 2,5 tys.

Internet jest dostarczany bibliotekom w technologii kablowej lub bezprzewodowej. Dzięki technologii bezprzewodowej, internet może dotrzeć nawet do najbardziej odległych bibliotek i ich filii.

Sygnatariuszami podpisanego w sierpniu 2009 roku porozumienia w sprawie utworzenia programu internetyzacji polskich bibliotek publicznych są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Telekomunikacja Polska oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Porozumienie zostało zawarte na 3 lata. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.