PARTNER PORTALU
 • BGK

Ponad 900 szkół z szybkim internetem

 • PAP/EM    15 marca 2017 - 15:37
Ponad 900 szkół z szybkim internetem
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma połączyć wszystkie szkoły w Polsce. (fot. pixabay)

Do września 2018 r. Netia podłączy 976 szkół do szybkiego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Ministerstwo Cyfryzacji planuje, że do końca przyszłego roku wszystkie szkoły, a jest ich ok. 30 tys., podłączone zostaną do szybkiej sieci internetowej.
• Dzięki porozumieniu Netii i Ministerstwa Cyfryzacji 976 szkół zostanie podłączonych do szybkiego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

• Porozumienie przewiduje doprowadzenie sieci umożliwiającej przesył informacji z prędkością 1 GB na sekundę.

• Równolegle inwestycje w szybki internet mają prowadzić samorządy. Ma to zwiększyć prawdopodobieństwo, by na koniec 2018 r. wszystkie szkoły były w sieci.

W siedzibie resortu cyfryzacji minister Anna Streżyńska podpisała porozumienie w tej sprawie z przedstawicielami firmy Netia.

Szefowa MC przypomniała, że Netia, po Inei jest kolejnym operatorem, który przystąpił do porozumienia. Na podstawie umowy z Ineą dostęp do szybkiego internetu ma mieć 640 placówek oświatowych.

Streżyńska poinformowała, że pod koniec marca zostanie podpisana kolejna umowa, tym razem z Orange. Wyjaśniła, że na jej podstawie dostęp do szybkiej sieci będzie miało kolejnych 4,5 tys. szkół.

Przy okazji podpisania porozumienia z Netią, szefowa MC dodała, że nie powoduje ono żadnych zobowiązań finansowych po stronie resortu. Wyjaśniła, że zadaniem ministerstwa będzie m.in. usuwanie przeszkód inwestycyjnych, czy barier administracyjnych.

Prezes Netii Tomasz Szopa wyjaśnił, że porozumienie przewiduje doprowadzenie sieci umożliwiającej przesył informacji z prędkością 1 GB na sekundę. Dodał, że oprócz edukacji oraz budowania marki, rozwój sieci prowadzony przez kierowaną przez niego firmę pozwoli rozwijać ją w kierunku przedsiębiorstwa dostarczającego nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne.

Streżyńska zapewniła, że resort będzie współpracował też z mniejszymi operatorami. Równolegle inwestycje w szybki internet mają prowadzić samorządy. Współpraca z prywatnymi firmami jak i samorządami ma - jak powiedziała minister - "zwiększyć prawdopodobieństwo, by na koniec 2018 r. wszystkie szkoły były w sieci".

Chodzi o Ogólnopolską Sieć Edukacyjną, która - jak podkreśliła Streżyńska - połączyć ma wszystkie szkoły w Polsce i ma dostarczać uczniom wartościowy, cyfrowy kontent edukacyjny.

Obecnie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy w tej sprawie. Minister pytana, kiedy można spodziewać się gotowego projektu, poinformowała, że powinien on zostać zaprezentowany do połowy roku.

Nowe przepisy będą regulować status sieci, status i obowiązki jej operatora oraz obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i jednostek samorządu terytorialnego w stosunku do operatora OSE. W ustawie znajdą się też zapisy dotyczące zasobów edukacyjnych oraz kwestie związane z zapewnieniem finansowania sieci. Koszty funkcjonowania OSE wraz z dostarczaniem usług do szkół mają być pokryte z budżetu państwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.