PARTNER PORTALU
  • BGK

Poradnik pomoże warszawiakom podczas Euro

  • PAP    29 marca 2012 - 15:14
Poradnik pomoże warszawiakom podczas Euro

Zmiany w komunikacji miejskiej, ograniczenia w parkowaniu, krótsze lekcje w szkołach, wydłużony czas pracy żłobków i przedszkoli - to niektóre ze zmian, jakich mogą spodziewać się warszawiacy w czasie ME2012. O wszystkich dowiedzą się ze specjalnego poradnika.
Przygotowany przez urząd miasta "Poradnik mieszkańca" będzie informował o aktualnych zmianach oraz wydarzeniach organizowanych w czasie Euro w stolicy. Informacje będą na bieżąco aktualizowane. Można go znaleźć na stronie stołecznego ratusza www.uefaeuro2012.um.warszawa.pl/poradnik-mieszkanca. Będzie dostępny także w urzędach i placówkach dzielnicowych, a skrócone informacje znajdą się na ulotkach i plakatach.

Miasto przypomina, że w stolicy zostanie rozegranych pięć meczów: 8 czerwca (piątek) o godz. 18., 12 czerwca (wtorek) o godz. 20.45, 16 czerwca (sobota) o godz. 20.45, 21 czerwca (czwartek) o godz. 20.45 i 28 czerwca (czwartek) o godz. 20.45.

W stolicy będą wówczas tymczasowe zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej, przede wszystkim w te dni, w których rozgrywane są mecze w Warszawie; będą wprowadzane około czterech godzin przed nimi.

Zmiany w komunikacji miejskiej oraz ograniczenia w ruchu samochodowym przewidywane są w dzielnicach: Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Śródmieście, przede wszystkim w rejonie Stadionu Narodowego i Strefy Kibica oraz na trasie prowadzącej z lotniska.

We wszystkie dni turnieju stałe linie dzienne autobusowe w rejonie Strefy Kibica oraz metro będą kursować częściej i dłużej. Zwiększy się też częstotliwość kursowania autobusów nocnych.

Miasto zachęca, by w dni meczowe korzystać z komunikacji miejskiej. Dla kibiców przyjeżdżających do Warszawy, przygotowane zostaną tymczasowe parkingi zlokalizowane przy drogach wlotowych do Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta).

Podczas turnieju, a szczególnie w dni meczowe informacji będzie udzielać 900 wolontariuszy rozmieszczonych wokół stadionu, w Strefie Kibica (która będzie działać od 7 czerwca do 2 lipca na Placu Defilad) i wokół niej oraz na lotnisku, dworcach kolejowych, tymczasowych parkingach i ważnych punktach przesiadkowych.

Działać będą punkty informacyjne w Strefie Kibica. Wskazówek dotyczących poruszania się komunikacją miejską będą udzielali też informatorzy ZTM. Czynne będą także infolinie: urzędu miasta 800 80 2012, w godz. 8-16 oraz stała, całodobowa informacja ZTM - (22) 194 84.

Na około cztery godziny przed meczami Saska Kępa będzie stanowić strefę ograniczonego dostępu. Wjazd na ten teren będzie możliwy na podstawie przepustek wydanych przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Przepustkę upoważniającą do wjazdu do strefy ograniczonego dostępu będą mogły uzyskać osoby zameldowane na Saskiej Kępie na pobyt stały lub czasowy. Także przedsiębiorcy działający na Saskiej Kępie będą musieli mieć przepustkę upoważniającą do wjazdu do strefy ograniczonego dostępu.

Żłobki, szkoły i przedszkola w Śródmieściu, na Pradze-Południe i Pradze-Północ, gdzie wystąpią utrudnienia komunikacyjne - zgodnie z oczekiwaniami rodziców - będą działały. W części szkół będą skrócone lekcje, ale jednocześnie zapewniona będzie opieka w świetlicach.

W piątek po Bożym Ciele, 8 czerwca, jak co roku, większość szkół i placówek w Warszawie ma dzień wolny od zajęć dydaktycznych. W pozostałe dni meczowe w Śródmieściu przedszkola dostosują godziny pracy do potrzeb rodziców, a szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne skrócą zajęcia do godz. 13. Szkoły podstawowe zorganizują, jeśli będzie taka potrzeba, zajęcia opiekuńczo-wychowawcze po zajęciach lekcyjnych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.