PARTNER PORTALU
  • BGK

Poselski spór o liberalizację przepisów o USC

  • PAP    9 października 2014 - 09:40
Poselski spór o liberalizację przepisów o USC

Prowadzenie elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC oraz możliwość wzięcia ślubu poza urzędem - przewiduje projekt o aktach stanu cywilnego, który poparły kluby PO, PSL i SLD. PiS i TR mają zastrzeżenia.
W Sejmie posłowie debatowali nad rządowym projektem ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Według MSW obecnie obowiązująca ustawa nie spełnia standardów przejrzystej legislacji. Ustawa pochodząca z 1986 r. z wieloma późniejszymi zmianami - jak wskazują autorzy projektu - jest przestarzała.

W myśl projektu 1 stycznia 2015 r. rozpocznie się informatyzacja rejestracji aktów stanu cywilnego. Od tego momentu akty: urodzeń, małżeństw i zgonów mają być rejestrowane w systemie teleinformatycznym. Dzięki temu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w kraju będzie można otrzymać papierowy odpis aktu stanu cywilnego, niezależnie od tego, gdzie jest przechowywany.

Przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych Marek Wójcik (PO), który przedstawiał założenia projektu, zaproponował jedną poprawkę. Jak wyjaśnił, wprowadza ona okres przejściowy dla samorządów, które będą miały 6 miesięczny okres przejściowy, w którym będą mogły korzystać z dotychczasowych rozwiązań.

Jeśli ktoś zgłosi zapotrzebowanie na odpis aktu w postaci elektronicznej, kierownik urzędu tą drogą prześle mu dokument. Akty papierowe - w sytuacji np. dokonywania w nich zmian, żądania wydania odpisu z danego aktu - będą zamieniane na dokument elektroniczny. Docelowo rozwiązanie to ma ograniczyć obieg dokumentów papierowych.

Czytaj też:  W 2015 r. USC zostanie zinformatyzowany

W myśl projektowanej ustawy, od 2015 r. pary będą mogły zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Dotychczas było to możliwe po wykazaniu ważnych powodów - tłumaczyła wcześniej zastępca dyrektora departamentu spraw obywatelskich MSW Mirosława Hellich.

Za zorganizowanie takiej uroczystości trzeba będzie zapłacić. Oznacza to, że wszystkie dodatkowe koszty związane z przeprowadzeniem ceremonii, np. dojazd kierownika urzędu stanu cywilnego, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, będą pokrywali przyszli małżonkowie. Uiszczą oni też opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa.

Obecnie również można zawrzeć małżeństwo poza urzędem stanu cywilnego, ale tylko w szczególnych sytuacjach, np. ze względu na pobyt w szpitalu czy zakładzie karnym. W takim przypadku strony nie ponoszą dodatkowych kosztów - poza opłatą skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa.

W myśl projektu ustawy możliwe będzie także nadawanie dzieciom imion obcych, co szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych i imigrantów, uzyskujących obywatelstwo polskie. Nadal nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych.

Przedstawiciele PO, PSL i SLD poparli zaproponowane przez MSW rozwiązania. Roman Kaczor (PO) ocenił, że projekt wpisuje się w strategię rozwoju kraju, której celem jest m.in. poprawa procesów administracyjnych. Jak dodał, ten zgodny z prawem UE projekt, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa obrotu dokumentów.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.