PARTNER PORTALU
  • BGK

Posiedzenie Rady Ministrów. Rząd o nowelizacji ustawy o ewidencji ludności

  • PAP/KDS    8 stycznia 2018 - 15:37
Posiedzenie Rady Ministrów. Rząd o nowelizacji ustawy o ewidencji ludności
We wtorek (9.01) zaplanowano posiedzenie Rady Ministrów (fot. mswia.gov.pl)

We wtorek (9.01) rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i ustawy prawo o aktach stanu cywilnego. Dokument zakłada m.in. dodanie numerów PESEL rodziców w akcie urodzenia dziecka.
  • Jak wskazano w ocenie skutków regulacji, nowela ustawy o ewidencji ludności i ustawy prawo o aktach stanu cywilnego ma zlikwidować problem braku w obecnie funkcjonujących przepisach i rejestrach publicznych mechanizmów jednoznacznych relacji pomiędzy obywatelem a jego rodzicami.
  • W aktach stanu cywilnego gromadzone są imiona i nazwiska oraz nazwiska rodowe rodziców, co nie zawsze daje podstawę do jednoznacznego ustalenia tożsamości rodzica.
  • Powoduje to znaczne ograniczenia przy uszczelnianiu procedur związanych z realizacją programów pomocowych Państwa oraz wywiązywania z obowiązków nałożonych na służby statystyki publicznej - wskazano.

Projekt noweli zakłada dodanie numerów PESEL rodziców, o ile zostały im nadane, w akcie urodzenia dziecka. Dzięki temu - jak podkreślono - zostaną wprowadzone jednoznaczne relacje pomiędzy dzieckiem a jego rodzicami wpisanymi w akcie urodzenia. Według autorów projektu umożliwi on łatwiejsze i szybsze wnioskowanie obywatelom korzystającym z programów pomocowych.

Nowe przepisy umożliwią także zgłaszanie urodzenia dziecka drogą elektroniczną. Zgłoszenie będzie zawierało jednocześnie oświadczenie o wyborze imienia. Po zarejestrowaniu urodzenia przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, do osoby zgłaszającej urodzenie zostanie odesłany odpis aktu urodzenia dziecka oraz powiadomienie o nadanym numerze PESEL i zaświadczenie o zameldowaniu.

Czytaj więcej: System Rejestrów Państwowych: Rejestr PESEL bezpieczny? GIODO wątpi i ponagla ministerstwo cyfryzacji

Ministrowie zajmą się także projektem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który zakłada dostosowanie polskiego prawa do unijnej dyrektywy PSD2, regulującej usługi płatnicze w internecie.

Unijna dyrektywa PSD2 powinna być implementowana do polskiego prawa do stycznia 2018 roku. Reguluje ona kwestię usług płatniczych w internecie i wprowadza obowiązek zabezpieczeń tych płatności.

Jak czytamy w uzasadnieniu, "nowe przepisy powinny przyczynić się do zwiększenia konkurencji na rynku płatności elektronicznych, przez zapewnienie niezbędnego zabezpieczenia prawnego dla firm rozpoczynających działalność bądź kontynuujących funkcjonowanie na rynku".

Dyrektywa PSD2, a w ślad za nią projekt nowelizacji ustawy, wprowadza nowe kategorie instytucji płatniczych. Będą to tzw. podmioty trzecie (TPP - third party providers), działające obok banków, dotychczasowych instytucji płatniczych czy operatorów pocztowych. Nowela wprowadza też kolejny podmiot uprawniony do świadczenia usług płatniczych - małą instytucję płatniczą (MIP).

Czytaj więcej: Zmiany w USC. Jest nowy wzór łańcucha dla kierowników

Wprowadzane przez projekt noweli zmiany, jak wynika z uzasadnienia, ograniczają odpowiedzialność płatnika. Płatnik nie będzie np. ponosił odpowiedzialności, "jeżeli nie mógł sobie zdawać sprawy z utraty, kradzieży lub sprzeniewierzenia instrumentu płatniczego". W razie braku wymogu silnego uwierzytelnienia klienta - płatnik nie poniesie odpowiedzialności za zaistniałą szkodę. Nowe przepisy zmniejszają próg odpowiedzialności płatnika za straty spowodowane nieautoryzowanymi transakcjami płatniczymi ze 150 euro do 50 euro.

PSD2 i wdrażająca dyrektywę nowela ma także pomóc obniżyć opłaty dla konsumentów i zakazuje pobierania dodatkowych prowizji za płatność kartami w zdecydowanej większości przypadków - zarówno dla płatności internetowych, jak i tradycyjnych. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.