PARTNER PORTALU
  • BGK

Poszukiwane strony internetowe bez barier

  • bad    17 czerwca 2014 - 15:40
Poszukiwane strony internetowe bez barier

To już VI edycja konkursu, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie serwisów internetowych, najlepiej dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe. Konkurs organizowany jest przez Fundację Widzialni oraz Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych. Patronat nad konkursem objęło m. in. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z kwietnia 2012 r. wszystkie podmioty realizujące zadania publiczne powinny dostosować swoje serwisy do maja 2015 r. do międzynarodowego standardu dostępności WCAG 2.0.

„Technika cyfrowa stworzyła znakomite rozwiązania pozwalające lepiej żyć, pracować, rozwijać swoją aktywność osobistą i społeczną. Zadbajmy o to aby ta technika służyła wszystkim a szczególnie aby torowała drogę osobom niewidomym, niedowidzących czy głuchym. Nie twórzmy technologicznych barier w miejscach gdzie właśnie cyfryzacja może być pomostem."- mówi Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji w Polsce.

Konkurs „Strona Internetowa bez Barier" promuje świadome tworzenie serwisów www, by umożliwiały one osobom niepełnosprawnym, starszym i innym narażonym na wykluczenie cyfrowe pełnoprawny dostęp do informacji w internecie.

Mogą w nim wziąć udział zarówno podmioty publiczne, jak i organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne. W ocenie serwisów weźmie udział zespół składający się z ekspertów ds. dostępności stron www oraz osoby niewidome, niedowidzące i głuche. Eksperci sprawdzą zgodność serwisu z międzynarodowym standardem WCAG a osoby niepełnosprawne sprawdzą m.in. dostępność formularzy, wyszukiwarek, menu i elementów multimedialnych.

Wykonają również szereg zadań, których celem będzie określenie łatwości poruszania się po serwisie, odnalezienia informacji, łatwości nawigacji i ocena ogólnego wrażenia. Serwisy wyróżniające się pod względem dostępności zostaną nagrodzone podczas finałowej konferencji w grudniu 2014 roku.

Najlepsze serwisy zgłoszone do Konkursu zostaną wyróżnione w dwóch głównych kategoriach: strony podmiotów publicznych i strony podmiotów niepublicznych. Do pierwszej kategorii mogą zgłaszać się: urzędy administracji publicznej: rządowe i samorządowe (ministerstwa, urzędy miast, urzędy wojewódzkie, urzędy pracy, starostwa, itp), instytucje użyteczności publicznej (uczelnie wyższe, szkoły, placówki naukowo-badawcze, biblioteki, szpitale, policja, straż pożarna itp.).

Do drugiej mogą zgłaszać się: organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia), przedsiębiorcy (firmy mikro, małe, średnie i duże), przedstawiciele różnych środowisk (przedstawiciele kół naukowych), osoby fizyczne. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Przed zgłoszeniem do Konkursu serwis można przetestować korzystając z narzędzia opracowanego w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji - A3Web (http://a3web.org/)

Zgłoszeń można dokonywać na stronie www.konkurs.widzialni.org wypełniając formularz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.