PARTNER PORTALU
 • BGK

Potwierdzenie profilu zaufanego SMS-em

 • GK    18 marca 2013 - 10:44
Potwierdzenie profilu zaufanego SMS-em

Profil zaufany można już autoryzować SMS-em. Według Centrum Projektów Informatycznych zwiększa to bezpieczeństwo korzystania z platformy ePUAP.
Od marca br. użytkownicy systemu ePUAP mogą otrzymać kod nie tylko na adres poczty mail, ale również SMS-em.

- Rozszerzenie metod autoryzacji profilu zaufanego o SMS zwiększa bezpieczeństwo korzystania z platformy ePUAP. Nieprzypadkowo to jeden z najpopularniejszych, nie tylko w bankowości, sposobów na uwiarygodnienie aktywności użytkownika w internecie - powiedziała Agnieszka Boboli, dyrektor Centrum Projektów Informatycznych.

Czytaj też: Jak popularna jest platforma ePUAP

Uruchomienie nowej usługi było możliwe dzięki współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, który na mocy porozumienia z Centrum Projektów Informatycznych udostępnił bramkę SMS do wysyłania kodów autoryzacyjnych.

Profil zaufany to zestaw danych, które identyfikują obywatela w systemach e-administracji (m.in. ePUAP, CEIDG, PUE ZUS). Mając profil zaufany można założyć firmę, sprawdzić lub opłacić składki ZUS, jak również zweryfikować dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Wszystko to jest możliwe drogą elektroniczną. Wystarczy posiadać login i hasło, oraz potwierdzić transakcję jednorazowym kodem autoryzacyjnym.

Profil zaufany jest jedną z funkcjonalności elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) - systemu służącego udostępnianiu obywatelom oraz instytucjom publicznym usług administracyjnych drogą elektroniczną.

Korzystając z profilu zaufanego można załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca, wystarczy:

założyć konto na www.epuap.gov.pl,
złożyć wniosek o profil zaufany,
potwierdzić swoje dane w dowolnym spośród 780 urzędów w Polsce - pełna lista (wraz z danymi teleadresowymi) dostępna jest na www.epuap.gov.pl > Profil zaufany > Lista punktów potwierdzających.

Dla osób, które posiadają już profil zaufany i chciałyby zmienić metodę przesyłania kodów jednorazowych została przygotowana szczegółowa instrukcja - do pobrania tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • JANUSZ ZAKRZEWSKI, 2015-03-24 18:24:31

  Proszę o potwierdzenie profilu zaufanego SMS-EM
 • TEKO, 2013-03-20 17:51:47

  Taki profil jest zawsze niezbędny !
 • Tomasz, 2013-03-19 13:43:41

  Świetna sprawa, ja już przełączyłem swoje konto na SMS. Działa bardzo szybko.