Powiat gliwicki przekaże mieszkańcom 5 tys. urządzeń viaAuto

Pięć tysięcy elektronicznych urządzeń viaAuto, które m.in. mogą zastępować tzw. bilety zerowe na gliwickim odcinku autostrady A4, zamierzają przekazać swoim mieszkańcom władze powiatu gliwickiego.
Powiat gliwicki przekaże mieszkańcom 5 tys. urządzeń viaAuto
Urządzenia viaAuto m.in. mogą zastępować tzw. bilety zerowe. Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W ostatnich tygodniach władze Gliwic rozprowadziły już dziesięć tysięcy takich urządzeń. W efekcie, jak przekonywali na początku lipca tamtejsi samorządowcy, zmniejszyły się kolejki do punktów poboru opłat na gliwickim odcinku autostrady A4 i spadła liczba wydawanych tzw. biletów zerowych.

Akcja władz Gliwic - będąca efektem porozumienia z operatorem elektronicznego systemu poboru viaToll, firmą Kapsch - trwała w maju oraz czerwcu i była skierowana tylko do mieszkańców Gliwic (powiatu miejskiego). 1 sierpnia podobną akcję dla mieszkańców powiatu gliwickiego (ziemskiego) rozpoczną władze tej jednostki samorządu.

Czytaj też: Gliwice, viaAuto: nie wyczerpała się jeszcze pula darmowych urządzeń

Gliwicki odcinek autostrady A4 jest integralną częścią autostradowej obwodnicy Gliwic. Jazdę A4 wokół tego miasta utrudniają jednak cztery place poboru opłat, w tym główny - Żernica - przed którym tworzą się największe korki.

Choć w Gliwicach od Żernicy (punkt poboru opłat) obwodnica jest częścią płatnej autostrady A4 do Wrocławia, w ruchu lokalnym, czyli do węzła Kleszczów, przejazd nią jest bezpłatny. Kierowcy przy wjeździe na płatną autostradę pobierają bilet, a potem, przy zjeździe, oddają go, nie płacąc. Tym samym stoją w korkach do bramek tak samo, jak płacący.

Urządzenia viaAuto powinny umożliwiać sprawniejsze pokonywanie punktów poboru opłat. Już w 2014 r. operator systemu viaToll promował to rozwiązanie jako szczególnie przydatne dla kierowców korzystających z autostradowej obwodnicy Gliwic lokalnie. Przez pewien czas wówczas obniżono ich cenę.

W maju i czerwcu pula 10 tys. takich urządzeń trafiła do mieszkańców Gliwic bezpłatnie, teraz kolejnych 5 tys. ma trafić do mieszkańców powiatu gliwickiego - również bezpłatnie, za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Aby urządzenia działały, muszą być doładowane kwotą najniższego możliwego zasilenia: 20 zł, w całości do późniejszego wykorzystania na płatnych odcinkach A4 Gliwice-Wrocław bądź A2 Konin-Stryków

Urządzenia viaAuto dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony to funkcjonująca od czerwca 2012 r. część elektronicznego systemu viaToll, pobierającego od lipca 2011 r. opłaty m.in. za przejazdy ciężarówek. Z urządzeń można korzystać na zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) płatnych odcinkach autostrad - właśnie A4 Wrocław-Gliwice i A2 Konin-Stryków.

Instaluje się je na przedniej szybie samochodu, przy lusterku wstecznym. W odróżnieniu od viaBoxów dla ciężarówek, nie muszą być zarejestrowane w systemie i można je przenosić między pojazdami.

Urządzenia viaAuto działające w systemie viaToll nie są zgodne z systemem elektronicznego poboru opłat A4Go uruchomionym 20 lipca br. przez zarządcę płatnego odcinka autostrady A4 między Katowicami a Krakowem - spółkę Stalexport Autostrada Małopolska. System A4Go jest rozwiązaniem własnym SAM.

Koncesjonariusz A4 Katowice-Kraków wskazuje jednak, że w przyszłości teoretycznie możliwa będzie współpraca A4Go z systemem, który będzie rozwijał publiczny zarządca dróg - jeżeli będzie to, jak teraz, system mikrofalowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE