PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty apelują do rządu. Razem chcą budować nowoczesną administrację

  • KDS    12 kwietnia 2018 - 16:55
Powiaty apelują do rządu. Razem chcą budować nowoczesną administrację
Jako dowód na konieczność współpracy na linii rząd - samorząd ZPP podaje wpadkę przy uruchamianiu systemu CEPIK. (for. ZPP)

Powiaty chcą nowoczesnej administracji. Apelują do władz centralnych, by nie tworzyć  oderwanych od rzeczywistości rozwiązań technologicznych.
  • 10 i 11 kwietnia podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich przedstawiciele samorządów ustalili szereg stanowisk. 
  • Jedno z nich odnosi się do budowania nowoczesnej administracji. 
  • Własnym staraniem poszczególnych powiatów można wiele osiągnąć, to jednak istnieją naturalne granice, ustanowione na poziomie centralnym prawo - piszą przedstawiciele powiatów. 

ZPP w swoim stanowisku przypomina, że jeśli powiązane prawem narzędzia teleinformatyczne dostarczane jednostkom samorządu terytorialnego będą złe, wtedy nawet największe zaangażowanie lokalne nie pomoże naprawić istniejącej sytuacji.

- Z tego względu apelujemy, by w imię szczytnych celów nie tworzyć rozwiązań oderwanych od rzeczywistości i praktyki działania jednostek samorządu terytorialnego. W przeciwnym wypadku grozi powstawanie rozwiązań szkodliwych - tak dla samorządu jako całości, jak i dla poszczególnych obywateli - czytamy w stanowisku. 

Związek wskazuje, że w dobie informatyzacji działalności administracji publicznej, jedyną barierą dla wprowadzenia elektronizacji administracji jest prawo i dostosowanie systemów teleinformatycznych do procesów administracyjnych. - Zarówno nowe przepisy ustaw, jaki i systemy teleinformatyczne mające służyć wykonywaniu zadań publicznych przez powiaty, powinny być tworzone w ścisłej współpracy z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego - czytamy w przyjętym stanowisku.

Czytaj więcej: Finansowanie zadań oświatowych. Powiaty chcą zmian w algorytmie

Ich zdaniem udział samorządów jest o tyle istotny, że są one "skarbnicą wiedzy na temat rodzaju spraw, które mają podlegać informatyzacji, charakteru postępowań administracyjnych z konkretnego zakresu, oczekiwań obywateli, ewentualnych utrudnień wynikających z barier organizacyjnych, prawnych czy technologicznych".

Przekonują, że podczas wzajemnych spotkań i uzgodnień strona rządowa z samorządowa, mogą wypracować rozwiązania optymalne zarówno dla osób korzystających z usług administracji państwowej, jak i urzędników. 

Jako dowód, że taka współpraca jest konieczna, podają blamaż, jaki miał miejsce przy uruchamianiu modułu Centralnej Ewidencji Pojazdów w ramach CEPIK 2.0.

- Bagatelizowanie współpracy z samorządami może prowadzić do paraliżu załatwiania niektórych spraw administracyjnych. Dlatego też konsekwentnie i stanowczo sprzeciwiamy się tworzeniu systemów teleinformatycznych bez kompetentnego zarządzania całością projektu i zapewnienia czynnego udziału przedstawicieli jednostek samorządu na każdym etapie prac. Wzorem poprzednich lat, oferujemy wsparcie swoich przedstawicieli i ekspertów przy wszelkich pracach mających na celu informatyzację administracji samorządowej - konkludują przedstawiciele powiatów.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.