PARTNER PORTALU
  • BGK

Powołano cyfrowe porozumienie

  • GK    5 lipca 2013 - 10:18
Powołano cyfrowe porozumienie

Dzielenie się i działanie razem – tego potrzebuje Europa i o to zabiegają minister Michał Boni i lider cyfryzacji w Polsce Włodzimierz Marciński – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes.
Neelie Kroes była na inauguracji Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych. Porozumienie powołano 3 lipca w Pałacu Prezydenckim. Z jego inicjatywą wystąpili Michał Boni minister administracji i cyfryzacji oraz Włodzimierz Marciński, lider cyfryzacji, przy wsparciu grupy organizacji pozarządowych. Patronat nad inicjatywą objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

- Liczę na współpracę, bo z wyzwaniami cyfrowego świata nikt nie da rady w pojedynkę - zaapelował minister Boni do instytucji, organizacji i firm, które chcą wspierać rozwój kompetencji cyfrowych Polaków w ramach nieformalnego zrzeszenia jakim jest porozumienie.

Celem porozumienia jest inspirowanie i wspieranie działań na rzecz zdobywania cyfrowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy i partycypacji cyfrowej w życiu publicznym.

Minister podkreślał, że aby w pełni wykorzystać internet jako dobro cywilizacyjne, musimy wyeliminować lukę pokoleniową w korzystaniu z sieci.

Z najnowszych badań Diagnozy Społecznej 2013 wynika, że prawie jedna czwarta Polaków nie ma dostępu do sieci, a wśród tych, którzy dostęp mają, aż 15 proc. z niego nie korzysta, między innymi z powodu braku umiejętności cyfrowych.

Minister Boni przedstawił pięć projektów, które są przykładem dobrych praktyk współpracy między organizacjami pozarządowymi, firmami i administracją publiczną - Latarnicy Polski Cyfrowej, Szkoła z Klasą, Małopolska Chmura Edukacyjna i Koalicja Dojrzałość w Sieci oraz porozumienie o zapewnieniu bezpłatnego dostępu do internetu wszystkim bibliotekom publicznym w kraju.

- Mam nadzieję, że działania podejmowane w ramach Porozumienia będą służyły zwiększaniu kapitału społecznego i zaufania - powiedział Boni.

Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej podkreślała, że Polacy powinni być dumni z tych obiecujących projektów oraz z inicjatywy Porozumienia, które wpisuje się w europejską wielką koalicję na rzecz miejsc pracy w sektorze cyfrowym.

- Nowe technologie nie wystarczą, potrzebni są ludzie, którzy je rozumieją - powiedziała Kroes.

Komisarz tłumaczyła, że pomimo rosnącego bezrobocia wśród młodych Europejczyków, w Europie do obsadzenia będzie w najbliższych latach nawet milion miejsc pracy, które powstaną w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).

Komisarz Kroes zaproponowała też liderowi cyfryzacji w Polsce, Włodzimierzowi Marcińskiemu, by wykorzystać środki unijne na walkę z bezrobociem wśród młodych.

- Warto wykorzystać fundusze unijne, by stworzyć modele biznesowe angażujące ludzi młodych, a jednocześnie sprzyjające cyfrowej partycypacji - powiedziała Kroes.

Lider cyfryzacji, Włodzimierz Marciński podkreślał, że partycypacja cyfrowa będzie warunkować wzrost gospodarczy i dobrobyt. - Aktualny poziom partycypacji nie jest satysfakcjonujący - mówił Marciński. - Istnieje potrzeba propagowania wiedzy, współpracy i synergii działań. To przynosi efekty - podkreślał.

Sygnatariusze porozumienia złożyli na elektronicznej tablicy podpisy pod deklaracjami działań, które będą prowadzić w najbliższych latach. Porozumienie potrwa do 2020 roku, zgodnie z unijną perspektywą finansową, a ewaluacja prowadzonych działań będzie się odbywać co dwa lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Sowa, 2013-07-05 20:18:49

    Minister obiecywał unormowanie zasad przesyłu sygnału internetowego i słowa nie dotrzymał umożliwiając w dalszym ciągu oszustom skubanie odbiorców . W reklamach pięknie podaje się wspaniałe osiągi internetu i możliwości przesyłu a faktycznie żaden dostawca nie ma określonych minimalnych parametrów ...przesyłu dla swoich opcji-więc nie ma możliwości porównania. Np. NETIA SPOT oferuje szybkki internet "do 20 Mb/s" a faktycznie z trudnością dodtarcza 6-10 Mb/s pobierając opłaty za 20 Mb/s.Ponadto bardzo często występuje osłabienie synału do 0,3-1 Mb/s a odbiorca nie ma możliwości uzyskania żadnych bonifikat,gdyż te niskie parametry mieszczą się w opcji "do". Przy natrętnym reklamowaniu odpowiadają ,że poszukują przyczyny w czasie nieokreślonym. Teraz wpadli na pomysł z parametrami "do 100Mb/s" a będą realizować opcję, jak wyżej. Umowy nie można zerwać, gdyż grozi to karami umownymi a dostawca śmieje się z nas Polaków -tępaków i w świetle obowiązującego prawa legalnie okrada! Kiedy Minister zadba o Polaków i wyda niezbędne przepisy w tym zakresie?!!!!!  rozwiń