Powstaje służba podsłuchiwania

Trwają prace koncepcyjne nad powołaniem nowej agencji zajmującej się nasłuchem radio-elektronicznym.
Powstaje służba podsłuchiwania
Powstanie odrębna służba specjalna zajmująca się wywiadem elektronicznym i cyberbezpieczeństwem kraju. Fot. Pixabay.com

Jak mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” doradca prezydenta RP ds. bezpieczeństwa państwa prof. Andrzej Zybertowicz, dobrze by było, gdyby za 2-3 lata w Polsce powstała nowa, odrębna służba specjalna zajmująca się wywiadem elektronicznym i cyberbezpieczeństwem kraju.

Dodaje, że trwają już prace koncepcyjne, robiony jest tzw. inwentarz interesariuszy, czyli instytucji zainteresowanych pozyskiwaniem informacji od takiego nowego podmiotu.

Liczba pracowników służby będzie zależeć od sprecyzowania jej zadań: czy będzie zajmowała się tylko wywiadem elektronicznym (SIGINT-em), czy też będzie miała inne zadania.

Jak zauważa prof. Zybertowicz, trzeba pamiętać, że liczba danych i szybko postępująca cyfryzacja wszystkich dziedzin życia społecznego może sprawić, iż za 5 lat to ministerstwo cyfryzacji będzie jednym z najważniejszych resortów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ad komentarz Nr 1. Trzeba być idiotą permanentnym żeby tak skomentować ideę powołania podmiotu a raczej nowotworu inwigilacyjnego. Nawet w WC-cie będziesz podglądany używając smarta czy androida. Brawo PIS

myślący realnie, 2016-01-07 10:33:47 odpowiedz

Dużo za późno ale dobrze, że ktoś w końcu ogarnął temat. Po przykładzie estońskim taki pomysł powinien być wdrożony w trybie pilnym.

Osa, 2015-11-23 08:47:04 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE