PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstał portal Lubelskie Archiwum Cyfrowe

  • PAP/JL    7 grudnia 2015 - 07:55
Powstał portal Lubelskie Archiwum Cyfrowe

Powstał portal Lubelskie Archiwum Cyfrowe. Fot. Mat. prasowe

Dokumenty obrazujące historię Lublina, dawne plany tego miasta, fotografie i afisze reklamowe można obejrzeć na portalu Lubelskie Archiwum Cyfrowe, uruchomionym i opracowanym przez Archiwum Państwowe w Lublinie.
– Portal jest pomyślany jako zintegrowana platforma udostępniania materiałów archiwalnych. Będzie na bieżąco uaktualniany o kolejne zbiory – mówi dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie Piotr Dymmel.

Na portalu Lubelskie Archiwum Cyfrowe umieszczono dotychczas 217 dokumentów królewskich z okresu od 1317 r. do końca XVIII w. Można m.in. obejrzeć akt lokacji Lublina na prawie magdeburskim z 1317 r., nadany przez ówczesnego księcia Władysława Łokietka, a także akty dotyczące np. zwolnienia z wypraw wojennych mieszkańców czy zwolnienia z opłat celnych kupców lubelskich.

Na stronie można też zobaczyć kilkanaście historycznych planów Lublina – najstarszy z 1802 r., najmłodszy z 1947 r. Zamieszczono także wiele dawnych afiszy i druków ulotnych – m.in. z zawodów sportowych, koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, druków reklamowych, imprez widowiskowych, a także afisze gospodarczo-propagandowe, np. przedwojenny plakat z okazji Dnia Spółdzielczości, nawołujący Polaków do angażowania się w tworzenie spółdzielni.

W Lubelskim Archiwum Cyfrowym można także zobaczyć ponad 500 archiwalnych fotografii miasta. Podstrona z fotografiami została skonstruowana w taki sposób, że zdjęcia pokazują się po kliknięciu na oznaczenia umieszczone na planie miasta, dzięki czemu można poznać, jak wyglądały – np. w czasie okupacji – konkretne miejsca czy budynki w Lublinie.

– Ten portal to nie jest inicjatywa o charakterze akcyjnym, czasowym. Chcemy, żeby on na stałe zaistniał w świadomości lublinian jako narzędzie udostępniania materiałów archiwalnych związanych z Lublinem, a w szerszej perspektywie z Lubelszczyzną – mówi Dymmel.

Podkreśla, że lubelscy archiwiści od kilku lat digitalizują materiały archiwalne dotyczące Lublina i udostępniają je w postaci kopii cyfrowych w internecie, m.in. na portalu szukajwarchiwach.pl.

Portal Lubelskie Archiwum Cyfrowe został opracowany w celu stworzenia jednej platformy pozwalającej gromadzić i pokazywać online kopie cyfrowe własnych materiałów archiwalnych Archiwum Państwowego w Lublinie. W pierwszym okresie jego działania zostaną udostępnione skany materiałów dotyczących Lublina, jego bogate i zróżnicowane dziedzictwo dokumentacyjne. W przyszłości planuje się rozbudowę portalu o inną dokumentację powstałą na obszarze całego województwa lubelskiego.

W Lubelskim Archiwum Cyfrowym będą dostępne różne rodzaje materiałów archiwalnych, m.in. akta, kartograficzne, fotograficzne, audiowizualne, ikonograficzne.

Strona Lubelskie Archiwum Cyfrowe powstała przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.