PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstała mapa samorządowych hotspotów

  • GK    18 września 2013 - 07:05
Powstała mapa samorządowych hotspotów

Urząd Komunikacji Elektronicznej opracował graficzne zestawienie lokalizacji samorządowych hotspotów zainstalowanych w miejscach publicznych.
Za ich pośrednictwem samorządy świadczą swoim mieszkańcom - po uprzednim uzyskaniu odpowiedniej zgody od prezesa UKE - usługę dostępu do internetu bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa.

Mapa hotspotów to opracowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej graficzne zestawienie lokalizacji uruchomionych przez jednostki samorządu terytorialnego punktów dostępu do sieci internet, najczęściej w standardzie bezprzewodowej sieci Wi-Fi.

Są one zainstalowane w miejscach publicznych, w szczególności obejmując swym zasięgiem place miejskie, budynki użyteczności publicznej (urzędy, muzea, szkoły, dworce), place uniwersyteckie, aleje, parki.

Samorządowe hotspoty nie zapewniają dostępu do internetu w pełni porównywalnego do tego, z jakiego korzystają abonenci przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ani pod względem funkcjonalności (niższa prędkość transmisji danych, ograniczona długość jednej sesji połączenia z siecią), ani dostępności i zasięgu terytorialnego.

Użytkownicy hotspotów mają dostęp do internetu tylko w miejscach, w których zlokalizowano punkty dostępu. W celu skorzystania z usług internetowych muszą zatem udać się do wybranej lokalizacji.

Mapa dostępna jest tutaj.

Mapa samorządowych hotspotów to graficzna prezentacja lokalizacji samorządowych hotspotów z obszaru całego kraju, które zostały przedstawione w przystępnej formie map i tabel ujętych na czterech poziomach, tzn. kraj, województwo, powiat, gmina.

Prezentowana mapa będzie systematycznie uaktualniana, w zależności od zgłoszeń JST i wydanych decyzji o wyrażeniu zgody przez prezesa UKE na świadczenie usługi dostępu do internetu za pomocą hotspotów.

Zgodnie z przepisami ustawy z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych tzw. megaustawy samorząd terytorialny może świadczyć usługi dostępu do internetu bez pobierania opłat albo w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów i uzyskaniu zgody prezesa UKE.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.