PARTNER PORTALU
 • BGK

Powstanie centralny rejestr danych kontaktowych, e-maili i telefonów Polaków, dostępny dla całej administracji

 • MN    15 marca 2017 - 00:01
Powstanie centralny rejestr danych kontaktowych, e-maili i telefonów Polaków, dostępny dla całej administracji
Okoński zapowiedział, że wprowadzanie swoich danych do rejestru – według obecnych założeń – ma być dobrowolne. (fot. pixabay)

System Rejestrów Państwowych (SRP) będzie wzbogacony o rejestr danych kontaktowych, parentyzację i przestępstwa na tle seksualnym. Czy niektóre z nich można uznać za kontrowersyjne?
• System Rejestrów Państwowych ma być naprawiony i wzbogacony o nowe funkcjonalności. 

• Urzędnicy mają mieć wgląd w numery telefonu i e-maile obywateli, ale tylko za ich zgodą.

• Rejestr dowodów osobistych ma być zintegrowany z rejestrem sprawców przestępstw na tle seksualnym.

• Zmiany zaplanowano na lata 2017-2019, pochłoną one blisko 30 mln zł. 

- Rozwój systemu Rejestrów Państwowych będzie się odbywał w paru strumieniach prac – powiedział wiceminister cyfryzacji Karol Okoński, na posiedzeniu Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Poinformował, że utworzono katalog 137 zmian do wdrożenia do systemu. Wśród planowanych są m.in. nowe usługi na potrzeby realizowanych projektów (np. mDokumenty), przenoszenie aktów między księgami stanu cywilnego, kolejne zmiany ergonomiczne systemu czy zmiany w panelu użytkownika. To mają być zmiany tych rzeczy, które dzisiaj wymagają poprawy.

- Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na dokończenie wdrożenia masowej migracji aktów stanu cywilnego. Pierwszy etap zaplanowano na 12 maja 2017 r. Istotą było przygotowanie takiego narzędzia, które pozwoli wesprzeć tę masową migrację lokalnych baz danych, aby poszczególne USC mogły tę migracje przeprowadzać w swoim algorytmie. W pierwszym etapie akty są przenoszone pojedynczo, w drugim – zakładamy masową migrację. Będzie ona zlecana przez urząd np. na noc, gdy kończy on pracę – poinformował Okoński.

E-mail i telefon do wglądu urzędników

Wiceminister zapowiedział, że następnym krokiem resortu będzie wzbogacenie SRP o kolejne rejestry, które mogą służyć do budowy kolejnych usług elektronicznych. Wśród usług czekających na realizację jest budowa Rejestru Danych Kontaktowych. Chodzi o rejestr gromadzący nr telefonu, adres email i adres zamieszkania obywatela.

Według zapowiedzi wiceministra, rejestr ten ma być miejscem, z którego będą mogły też korzystać inne systemy państwowe.

Sprawa udostępniania tego typu danych i dzielenia między administrację jest dość kontrowersyjna. Barbara Gubernat z biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zwróciła uwagę, że wszelkie zmiany dotyczące rejestrów państwowych, które wiążą się z przekazywaniem danych pomiędzy różnymi podmiotami, muszą znajdować odzwierciedlenie w przepisach powszechnie obowiązujących.

- Jaka tutaj będzie podstawa prawna, żeby utworzyć rejestr danych kontaktowych? Będą to dane pobierane z innych istniejących już rejestrów czy obywatel będzie się w takim zbiorze sam rejestrował? – pytała Gubernat, zaznaczając również, że nie ma powszechnego obowiązku posiadania e-maila czy numeru telefonu.

Okoński zapowiedział, że wprowadzanie danych do rejestru – według obecnych założeń – ma być dobrowolne.

- Liczymy, że dzięki temu, że obywatel wprowadzi te dane, one będą wykorzystywane przez państwo i nie będziemy musieli ich potem wprowadzać ponownie. Chcemy obywatela nakłaniać językiem korzyści, a nie przymusem – zaznaczył. 

Na komisji zakomunikowano też, że jest pomysł wprowadzenia do obrotu prawnego ustawy, która umożliwiłaby obywatelowi decydowanie, czy chce ułatwić swój kontakt z administracją jakiegokolwiek szczebla i wyrażenie poprzez to zgody na udostępnianie jego danych dalej, dla różnych szczebli administracji.

Kolejne zmiany na przestrzeni trzech lat

Kolejnym elementem zmian w SRP ma być uruchomienie 1 października 2017 r. integracji rejestrów dowodów osobistych z rejestrem sprawców przestępstw na tle seksualnym. Według Okońskiego chodzi o to, aby zapewnić aktualność wymiany danych.

Resort planuje również wdrożenie zmian o usługę umożliwiającą zameldowanie drogą elektroniczną, wynikającą ze zmian w ustawie o ewidencji ludności.

Kolejna ważna zmiana, zaplanowana w ramach pomocy państwa dla rodzin, to tzw. parentyzacja, czyli powiązanie dziecka z rodzicami poprzez ustanowienie w bazie jednoznacznego związku pomiędzy numerami PESEL rodziców i dzieci.

Na komisji poinformowano też, że na działania związane z rozwojem Systemu Rejestrów Państwowych założono na ten rok budżet w wysokości 6 mln 950 tys. zł. Łącznie na zmiany w SRP na lata 2017-2019 zaplanowano wydatek rzędu 27 mln zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (18)

 • oliwa, 2017-03-21 20:38:23

  Już teraz mają każdego na smyczy kto posiada telefon i komp.Aplikacje widzą ciebie z dokładnością do metra.Obywatel cały czas jest kontrolowany przez różne służby tylko nie wie że go obserwują.
 • -, 2017-03-21 16:18:08

  google:Astronomiczne pieniądze z Ministerstwa Cyfryzacji dla COI - 03.2017r. - ciekawe na co zakontraktowano już ponad 100mln zł. z wolnej ręki
 • marek zakrzewski, 2017-03-20 21:23:46

  Uszczęśliwią wszelkich przestępców pracujących w oparciu o internet, telefony. Stajemy się sławni na tym polu. Ktoś mówił w radiu ze próbowano go naciągnąć z Wenezueli, przez telefon. Przestępcy dysponują informacjami o obywatelach których mieć nie powinni. Nowy rejestr na pewno pozwoli im zaoszczę...dzić wydatki na zakup baz danych.  rozwiń