PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie Kodeks cyfrowy. Ministerstwo Cyfryzacji pyta co powinien zawierać

  • pt    23 listopada 2017 - 11:17
Powstanie Kodeks cyfrowy. Ministerstwo Cyfryzacji pyta co powinien zawierać
Ministerstwo zaprasza zainteresowanych, a więc także samorządy, do zgłaszania propozycji do Kodeksu cyfrowego (fot. pixabay)

W Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się pierwsze spotkanie inaugurujące prace nad stworzeniem Kodeksu cyfrowego. - Naszym celem jest stworzenie jednego, spójnego aktu prawnego, który zbierze wszystkie zagadnienia związane z szeroko pojętą informatyzacją, rozproszone dziś w różnych aktach prawnych – informuje resort.
• Podstawą działania jest opracowany przez ekspertów MC model Architektury Informacyjnej Państwa.

• Przedstawia on wszelkie zależności między obywatelem a instytucjami państwa, a także przepływ danych i informacji między nimi.

• Określa także takie wymagania i standardy, które pozwolą na zbudowanie właściwej synergii rozwiązań IT w państwie.

 

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło wstępny zarys koncepcji zakresu regulacji Kodeksu cyfrowego.

- Naszym priorytetem jest stworzenie regulacji, która nie tylko zbierze i ustandaryzuje w jednym akcie normatywnym zagadnienia związane z szeroko pojętą informatyzacją, lecz przede wszystkim wprowadzi rozwiązania prawne pozwalające organom administracji na sprawną, kompleksową i priorytetową obsługę obywatela, przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum stawianych mu obecnie wymogów informacyjnych – tłumaczy resort cyfryzacji.

Pierwsze cele prac nad kodeksem to:

określenie zakresu podmiotowego kodeksu;

stworzenie logicznej, spójnej i kompletnej siatki pojęciowej;

ustanowienie systemu instytucjonalnego dla zarządzania procesami cyfryzacji w sferze publicznej;

określenie kluczowych elementów i zasad krajowej infrastruktury informacyjnej;

utworzenie spójnej infrastruktury państwa, na którą możliwe będzie przeniesienie funkcjonalności publicznych systemów teleinformatycznych;

wprowadzenie podstawowych zasad regulujących świadczenie usług publicznych;

ustanowienie zasad mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości działania e-usług publicznych.

Ministerstwo zaprasza zainteresowanych, a więc także samorządy, do zgłaszania propozycji do Kodeksu cyfrowego. Pomysły i sugestie można przesyłać do 22 grudnia 2017 r.

Polska w ogonie Europy

Choć w ostatnich latach liczba Polaków, którzy korzystali z usług administracji publicznej przez internet, rośnie – w 2014 roku było to niespełna 27 proc., a w ub. roku 31 proc. - Polska nadal pozostaje w europejskim ogonie krajów pod tym względem. W Danii z e-usług publicznych korzysta 92 proc. obywateli, w Estonii 86 proc., a w Finlandii 85 proc.

Zmienić ma to rządowy program „Od papierowej do cyfrowej Polski”. Jego celem jest cyfryzacja polskiej gospodarki i stworzenie przyjaznego e-państwa. Program przewiduje m.in. cyfryzację kluczowych usług publicznych, zwiększenie obrotu bezgotówkowego czy wdrożenie inicjatywy tożsamości elektronicznej.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.