PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań będzie miał interaktywną mapę remontów i inwestycji

  • pt    11 lutego 2016 - 22:18
Poznań będzie miał interaktywną mapę remontów i inwestycji
Naprawa chodnika, budowa instalacji gazowej czy wodociągu - wszystkie takie prace, znajdą się na interaktywnej mapie Poznania (fot.poznan.pl)

• Naprawa chodnika, budowa instalacji gazowej czy wodociągu - wszystkie takie prace, znajdą się na interaktywnej mapie Poznania.
• Pozwoli to, jak uważa Maciej Wudarski, zastępca prezydenta, na lepsze koordynowanie prac remontowych w mieście i znaczne oszczędności.
Naprawa chodnika, budowa instalacji gazowej czy wodociągu - wszystkie takie prace, znajdą się na interaktywnej mapie Poznania.

To, co jednak jest tu najważniejsze zdaniem prezydenta to fakt, że skorzystają na tym poznaniacy.
- Zdarza się, że mieszkańcy Poznania z powodu nieskoordynowanych inwestycji odczuwają duży dyskomfort, ponieważ ulica, przy której mieszkają, jest kilkakrotnie rozkopywana - wyjaśnia prezydent Wudarski. - Na przykład najpierw ZDM ją remontował, a za rok wszedł Aquanet i rozkopał, by wybudować nową instalację wodną. Często mamy takie sygnały od mieszkańców.

Dzięki interaktywnej mapie do takich sytuacji ma nie dochodzić - wszystkie jednostki prowadzące bądź zarządzające inwestycjami i remontami w mieście mają informować o swoich działaniach na stronie na bieżąco, a także zamieszczać informacje o planowanych pracach nawet na kilka lat naprzód. To pozwoli na synchronizacje inwestycji, a przy okazji obniży ich koszty.

- Ktoś planuje budowę instalacji podziemnej, ktoś budowę drogi - tłumaczy prezydent. - Teraz, dzięki mapie, mogą się porozumieć, by wykonać część prac wspólnie i na tym zaoszczędzić, bo na przykład koszt odtworzenia nawierzchni drogi rozłoży się na dwa lub trzy podmioty, a odbędzie się tylko raz. Chodzi też o rady osiedli, które dzięki mapie będą mogły być na bieżąco z planami remontowymi i dopasować do nich swoje inwestycje.

- Zwiększa to pewność, że nie dojdzie do kolizji inwestycji - dodaje Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

Interaktywna mapa to nowatorskie rozwiązanie, i to na skalę ogólnopolską - żadne inne miasto w Polsce nie dysponuje takim rozwiązaniem. Co prawda w Urzędzie Miasta Poznania funkcjonował już system, który teoretycznie pozwalał sprawdzać jednostkom, jakie inne inwestycje są planowane lub prowadzone na terenie, na którym zamierzają coś robić. Był on jednak niefunkcjonalny i mało czytelny.

Obecny system jest znacznie bardziej przejrzysty oraz łatwy w obsłudze. Koordynować działania jednostek dodających swoje remonty do bazy będzie Zarząd Dróg Miejskich. Co ważne, jak podkreśla prezydent Wudarski, stworzyli go poznańscy urzędnicy z Geopozu. Szczególnie dużo pracy wniósł Roman Gęzikiewicz, zastępca dyrektora tej jednostki, który przed miesiącem przeszedł na emeryturę.
- To własny pomysł, a nie program kupiony za duże pieniądze - mówi z dumą prezydent.

Kończy się właśnie faza testowa programu, trwają jeszcze ostatnie uzgodnienia prawne, ale już są dodawane inwestycje do bazy danych, by po uruchomieniu mapy poznaniacy mogli na bieżąco wiedzieć, gdzie i kiedy zaplanowano remonty czy budowę.
- Jesteśmy w służbie publicznej i nie mamy nic do ukrycia - podsumowuje prezydent Wudarski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.