PARTNER PORTALU
  • BGK
="" width="90" /> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Poznań ośrodkiem debaty o e-rozwiązaniach

  • GK/um.poznan.pl    18 listopada 2011 - 12:59
Poznań ośrodkiem debaty o e-rozwiązaniach

Poznań odgrywa wiodącą rolę we wdrażaniu nowoczesnych technologii usprawniających obsługę obywateli przez internet. Potwierdzają to liczne wyróżnienia.
O wykorzystaniu nowoczesnych technologii w poznańskiej administracji – mówi Wojciech Pelc z Oddziału Serwisów Informacyjnych Urzędu Miasta Poznania (zabierz głos/oceń prezydenta).

Czym jest egov2011PL dla przyszłości Poznania, Polski i UE?

Konferencja ministerialna i towarzysząca jej wystawa poświęcona e-administracji „Borderless eGovernment Services for Europeans”, odbywające się w Poznaniu, to wydarzenia ważne i prestiżowe – zarówno dla naszego miasta, które może gościć ważne osobistości, jak i dla naszego kraju i całej Unii. W zakresie usług typu „e-government” mamy jeszcze wiele do zrobienia. Mam nadzieję, że przeprowadzone debaty i podjęte w ich konsekwencji działania będą kolejnym krokiem na drodze do czynienia naszej administracji bardziej elastyczną i przyjazną dla obywateli, przy jednoczesnym obniżaniu jej kosztów i wspieraniu rozwoju gospodarczego całej Unii.
Poznań od lat wyznacza standardy w zakresie internetowych ułatwień dla mieszkańców i angażuje się w ich promocję. Wybór lokalizacji konferencji nie jest zatem przypadkowy. Podkreśla rangę i znaczenie naszego miasta jako lidera tych działań. Pokazuje też edukacyjną rolę wymiany doświadczeń i osiągnięć przedstawicieli administracji publicznej i organizacji różnych szczebli. Uczestnicy konferencji nie tylko debatują, ale przede wszystkim czerpią wiedzę od najlepszych, dążąc do dorównania ich osiągnięciom.

Zgodnie z wytycznymi UE do 2015 roku usługi typu „e-government” powinny być dostępne dla co drugiego Europejczyka i wykorzystywane w 80 proc. firm. Celem jest usprawnienie prowadzenia biznesu i ułatwienie dla obywateli korzystających z urzędów. Jakie są dokonania Poznania na tym polu?

Poznań odgrywa wiodącą rolę we wdrażaniu nowoczesnych technologii usprawniających obsługę obywateli przez Internet. Potwierdzają to liczne wyróżnienia, jak choćby: Lider Informatyki 2004, dwukrotny tytuł „Złota @ – Samorządowy Lider Elektronicznej Administracji” (2005, 2010), wyróżnienia Euro Crest Awa@rd the best website (2006, 2011), „Webstar internautów 2006” za najlepszą stronę internetową w kategorii Administracja Publiczna i wiele innych.
Obrazują to natomiast konkretne, wdrożone w życie innowacyjne projekty, wielokrotnie naśladowane przez inne miasta.
Innym, niezwykle ważnym czynnikiem jest rozbudowana sieć szerokopasmowa w naszym mieście, łącząca ośrodki naukowe, akademickie, instytucje administracji publicznej, jak również szkoły i firmy. Warto dodać, że to nasze miasto jest wiodącym krajowym ośrodkiem tzw. Internetu optycznego obsługującego polską naukę i liderem badań nad Internetem nowej generacji – pod koniec października odbyła się w Poznaniu, również w ramach polskiej prezydencji, specjalistyczna konferencja nt. Internetu przyszłości, gromadząca wybitnych specjalistów z całej Europy.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.