PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie tysiąc miejsc z darmowym internetem

  • GK    27 grudnia 2011 - 07:01
Prawie tysiąc miejsc z darmowym internetem

Na mapie Polski pojawiło się prawie 1000 nowych miejsc z darmowym dostępem do internetu. Są to stanowiska komputerowe w bibliotekach publicznych.
Biblioteki otrzymały komputery, a także inne urządzenia (m.in. drukarki i laptopy) dzięki udziałowi w Programie Rozwoju Bibliotek, realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Czytaj też: Mapa bibliotek wykluczających cyfrowo

1303 komputery trafiły do 998 placówek bibliotecznych w małych miejscowościach, które wcześniej nie posiadały sprzętu informatycznego przeznaczonego dla mieszkańców. Badania przeprowadzone w ramach PRB pokazują, że użytkownicy bibliotek potrzebują dostępu do internetu – w 2011 roku 35 proc. osób odwiedzających biblioteki korzystało w nich właśnie z komputerów.

Sieci używały dla rozrywki, do nauki, a także komunikowania się z rodziną i znajomymi oraz do załatwiania codziennych spraw (np. kontaktów z urzędami czy porównywania cen produktów). 32 tysiące osób przeglądało strony z ofertami pracy lub wysyłało swoje życiorysy.

Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek twierdzi, że internet staje się coraz bardziej istotnym źródłem informacji i narzędziem komunikacji. – Choć dostęp do sieci systematycznie się poprawia, w małych miejscowościach wciąż nie jest dość powszechny. Właśnie biblioteki są znakomitym miejscem, które może zapewnić kontakt z nowoczesnymi technologiami poprzez swoje liczne placówki. Oferują one nie tylko sam sprzęt i łącze, ale również pomoc ze strony bibliotekarzy w znalezieniu potrzebnych informacji czy w obsłudze sprzętu – twierdzi.

Oprócz komputerów użytkownicy bibliotek mają do dyspozycji 1078 urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcję drukarki, skanera, kopiarki i faksu, a także 310 drukarek A3. Biblioteki otrzymały również 119 laptopów i tyle samo projektorów multimedialnych z ekranami. Oznacza to, że w wielu z nich już wkrótce spotkania z pisarzami czy podróżnikami zostaną wzbogacone o prezentację zdjęć.

Biblioteki będą mogły również wyświetlać filmy i organizować dyskusje na ich temat. Całość będzie z kolei dokumentowana dzięki aparatom cyfrowym, które trafiły do 1430 placówek.

Osoby mniej doświadczone w korzystaniu z nowych technologii mogą uzyskać pomoc od bibliotekarek i bibliotekarzy, którzy coraz częściej organizują w swoich placówkach kursy komputerowe lub udzielają porad indywidualnie.

Większość bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek korzysta z internetu bezpłatnie – dzięki udziałowi w przedsięwzięciu Grupy TP SA „Biblioteki z Internetem TP”.

Tabela pokazująca sprzęt dostarczony do bibliotek uczestniczących w drugiej rundzie Programu Rozwoju Bibliotek w poszczególnych województwach w dziale multimedia. Zestawienie nie uwzględnia urządzeń, które zostaną dostarczone do 25 bibliotek w późniejszym terminie, ze względów technicznych i organizacyjnych.

Program Rozwoju Bibliotek to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych na wsiach i w małych miastach. Budżet programu wynosi 28 milionów dolarów. Środki pochodzą z grantu, który Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, utworzona przez PAFW. Jest zaplanowany na pięć lat – rozpoczął się w 2009 roku i potrwa do roku 2013. Swoim zasięgiem obejmuje ponad połowę bibliotek znajdujących się na wsiach i w małych miastach – ponad 3300 bibliotek z ponad 1100 małych gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • 31655, 2011-12-27 23:03:48

    Bardzo przydatna informacja moim skromnym zdaniem... Teraz większe grono użytkowników będzie miało szanse zapoznania się z ofertami TP: Funpack itp.