PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo nie sprzyja ochronie danych osobowych

  • PAP/AT    6 października 2016 - 06:07
Prawo nie sprzyja ochronie danych osobowych
Rośnie cyberprzestępczość i handel danymi (fot.fotolia)

W cyfrowym świecie ochrona informacji staje się coraz większym wyzwaniem.
Większość internautów ma nikłe pojęcie o tym, co się dzieje z ich danymi, chętnie się nimi dzielą i nie zarządzają swoją prywatnością w sieci. Jednocześnie rośnie cyberprzestępczość i handel danymi - pisze "Rzeczpospolita".

Niepokojące przykłady można znaleźć praktycznie w każdej branży. "W 2014 r. liczba osób dotkniętych działalnością cyberprzestępców w sektorze medycznym na świecie wynosiła 12,5 mln, a rok później ofiar było już ponad 113 mln" - mówi Ewelina Hryszkiewicz, kierownik produktu w firmie Atman (operator największego polskiego centrum danych). Przykładów nie musimy szukać daleko: niedawno wiele emocji wzbudził sam wyciek z systemu PESEL.

Czytaj też: Postępowanie administracyjne, a ochrona danych osobowych

Ochronie danych nie sprzyja prawo. "Dziś w Polsce nie ma i o ile wiem nie planuje się przyjęcia odrębnej regulacji prawnej dotyczącej np. Big Data" - mówi Hryszkiewicz. Wskazuje, że termin ten w polskich dokumentach prawnych pada tylko raz: w załączniku do uchwały nr 157 Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Kraju z 25 września 2012 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Artmetic, 2016-10-20 23:54:01

    Bazy danych i hurtownie danych: zajrzyj na stronę Artmetic!