PARTNER PORTALU
  • BGK

Problem z BIP: Wiele instytucji nie wie, jakie dane posiada

  • PAP    26 września 2014 - 11:08
Problem z BIP: Wiele instytucji nie wie, jakie dane posiada

Od maja do sierpnia portal danepubliczne.gov.pl odwiedziło 10 tys. użytkowników, którzy pobrali prawie 4 tys. plików - poinformował sejmową komisję innowacyjności i nowoczesnych technologii wiceminister MAC Roman Dmowski.
Komisja rozpatrywała w czwartek informacje o Centralnym Repozytorium Informacji Publicznej jako nowym narzędziu ponownego wykorzystania takiej informacji. CRIP, funkcjonujący jako portal danepubliczne.gov.pl, odnotował ponad 65 tys. odsłon (najwięcej 21 maja - 6637 odsłon), a użytkownicy pobrali prawie 4 tys. plików. "21 maja na portal repozytorium weszło 898 osób" - poinformował Dmowski.

Obecnie 15 podmiotów publicznych udostępnia na portalu 151 zasobów informacyjnych. Jak powiedział Dmowski, największą popularnością cieszą się: baza teleadresowa Jednostek Samorządu Terytorialnego, informacje o związkach powiatów i związkach międzygminnych, centralny wykaz obiektów hotelarskich i lista producentów wyróżnionych znakiem programu poznaj dobrą żywność.

"CRIP będzie rozwijany i dodawane będą nowe funkcjonalności, w reakcji na potrzeby użytkowników i dostawców" - zapowiedział wiceminister.

Na posiedzeniu komisji zaprezentowano raport "Czekając na otwarte rządy", przygotowany przez koalicję organizacji pozarządowych. Krzysztof Izdebski ze Stowarzyszenia Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, która współtworzyła raport mówił, że płynie z niego kilka rekomendacji, m.in. postulat ujednolicenia sytemu dostępu do informacji publicznej na wniosek i potrzeba zapewnienia skutecznych środków odwoławczych w sytuacji odmowy udostępnienia informacji. Jego zdaniem należałoby zmienić koncepcję funkcjonowania Biuletynu Informacji Publicznej, określając termin i zakres publikowanych informacji oraz sankcje za ich nieopublikowanie.

Czytaj też:  Pieniackie wnioski interesantów mogą sparaliżować pracę urzędów

"Często mówi się, że istnieje strasznie duży zalew wniosków o udostępnienie informacji publicznej i urzędnicy nic nie robią, tylko rozpatrują te wnioski. Fakt ten nie ma jednak potwierdzenia w ewidencji" - podkreślił Izdebski. Przedstawił wyniki badań swojej organizacji. "W 2013 zbadaliśmy wszystkie gminy w Polsce i wyszło na to, że 73 proc. z nich otrzymuje mniej niż 50 wniosków o udostępnianie informacji publicznej rocznie, 19 proc. między 50 a 99 wniosków. Trzy procent gmin odbiera między 100 a 199 takich wniosków, a tylko jeden procent od 200 do 360" - podkreślił.

Łukasz Jachowicz z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska wskazał, że jednym z problemów związanych z wykorzystaniem informacji publicznej jest fakt, iż wiele instytucji publicznych nie wie, jakie dane posiada. Część danych, które są w posiadaniu administracji, jest niekompletna i nieaktualna.

Centralne Repozytorium Informacji Publicznej umożliwia wykorzystywanie tzw. zasobów informacyjnych - informacji publicznej o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz będących elementami zasobu informacyjnego jednostek informacji publicznej (np. tekst, raport, tabela, sprawozdanie, prezentacja, faktura, ustawa, notatka, rozporządzenie, pismo).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.