PARTNER PORTALU
 • BGK

Problemy z CEPiK-iem: czy można zarejestrować samochód?

 • pt    16 listopada 2017 - 20:20
Problemy z CEPiK-iem: czy można zarejestrować samochód?
Od poniedziałku w wielu miejscach Polsce są problemy z zarejestrowania samochodu (fot.fotolia)

Działa czy nie działa?  Wprowadzony w poniedziałek nowy System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w wielu urzędach działa z błędami, co powoduje, że rosną kolejki i zniecierpliwienie klientów. 
• W poniedziałek wprowadzona została nowa wersja systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

• Z licznych miejsc  w Polsce dochodzą informacje o problemach z rejestracją samochodów i przeprowadzeniem badań technicznych.

• Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja, że to kłopoty przejściowe, a z każdą godzinę jest lepiej.

Ocena sytuacji zależy od punktu, z którego się na nią patrzy. Resort posługuje się danymi z całego kraju i twierdzi, że kłopoty są niewielkie. Konkretne osoby w wielu miejscach w Polsce nie mogą jednak załatwić swoich spraw i dla nich „system nie działa”.

Bo generalnie CEPiK pracuje, ale albo pojawiają się w nim błędy, albo wszystko przebiega wolniej niż do tej pory, co powoduje, że czas oczekiwania na załatwienie spraw znacznie się wydłuża i mieszkańcy tracą cierpliwość. Jedna z naszych czytelniczek informuje, że próbuje szczęścia w katowickim wydziale komunikacji od poniedziałku – bez powodzenia.

Także we Wrocławiu system działa z  poważnymi błędami.

– Nie pozwala na rejestrację samochodów używanych sprzedanych i zakupionych we Wrocławiu. Pozwala na rejestrację samochodu tylko w przypadku zameldowania. To oznacza, że osoby, które posiadają zaświadczenie o zamieszkaniu we Wrocławiu, a są zameldowane w innym mieście, nie mogą zarejestrować pojazdu – mówi Małgorzata Szafran z wrocławskiego magistratu Gazecie Wyborczej.

We wrocławskim wydziale komunikacji nie da się też przerejestrować samochodu (z uwagi na brak wyświetlanych badań diagnostycznych), zarejestrować haka holowniczego oraz instalacji gazowej czy wydać wtórnika dowodu rejestracyjnego

Problemy mają także niektóre stacje diagnostyczne, dokonują przeglądów, ale wprowadzenie danych do systemu odkładają na później.

Kłopoty są także w Wałbrzychu.

– W związku z wprowadzeniem 13 listopada nowej wersji ogólnopolskiego programu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPIK 2.0, wystąpiły utrudnienia związane z rejestracją pojazdów na terenie Gminy Wałbrzych. Z przyczyn on nas niezależnych, tj ze względu na brak możliwości korzystania z programu CEPIK 2.0 przez Biuro Komunikacji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, nie mamy możliwości realizacji spraw związanych z rejestrowaniem, przerejestrowaniem lub wyrejestrowaniem pojazdów. Przewidujemy że problem ten może występować do końca tygodnia – czytamy w komunikacie wałbrzyskiego magistratu.

Podobnie jest w Częstochowie.

- Po dwóch dniach dużych problemów, kiedy system właściwie nie działał, w środę ruszył, ale dzisiaj (16.11) - red) znów jest problem - mówi rzecznik UM w Częstochowie Włodzimierz Tutaj. - Sprawia to, że nie udaje nam się obsłużyć wszystkich mieszkańców, co powoduje u nich uzasadnione zniecierpliwienie. 

Jak dodaje rzecznik problem jest duży, bo dziennie Wydział Komunikacji w Częstochowie obsługuje kilkaset osób. - Mamy nadzieję, że to wystartuje, bo w tej chwili mamy problem, musieliśmy wstrzymać elektroniczny system wydawania numerów kolejkowych. 

Resort cyfryzacji sprawy nie lekceważy, ale twierdzi, że przy zmianie na tak dużą skalę pewne kłopoty mają prawo się pojawić.

– Z dnia na dzień sytuacja się poprawia, pokazują to statystyki pozytywnie załatwionych spraw – mówi Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji.

Zdaniem rzecznika, z każdą godziną miejsc gdzie CEPiK sprawia problemy będzie mniej. – Technicy z Centralnego Ośrodka Informatyki cały czas pracują nad tym, żeby ustabilizować sytuację - mówi.

Jak wylicza rzecznik MC, 16 listopada łącznie w całym kraju wydano 11 tys. 446 dowodów rejestracyjnych, przyjęto zamówienia na 19 tys. 342 dowodów, przeprowadzono 27 tys. pozytywnych badań technicznych i 1,1 tys. negatywnych.

Karol Manys przyznaje jednak, że zdarzają się miejsca, gdzie CEPiK nie działa tak jak powinien.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (13)

 • zdenerwowany, 2018-01-26 13:14:25

  W Piotrkowie Tryb CEPIK 2.0 dalej nie działa od prawie 2,5 miesięcy nie mogę odebrać z depozytu tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego.A wizyt w urzędzie zaliczyłem chyba z 10 lub więcej Program cały czas nie działa. Po prostu jestem uziemiony, auto stoi bezużyteczne, a ja muszę ponosić kos...zty utrzymania.Nic z tym autem nie mogę zrobić, ani jeździć, ani sprzedać. Proszę o szybką interwencje by system mógł działać, a interesanci nie odchodzili z kwitkiem.  rozwiń
 • ja30, 2018-01-10 19:52:40

  nie moge zarejestrowac motocykla z roku 1973 dowod rejestracyjny jest i umowa kupna/sprzedazy a co najlepsze Pani z obslugi mi powiedziała ze taki pojazd nie widnieje
 • Wkurzony obywatel, 2018-01-05 16:34:48

  To jest jakaś kpina - od tygodnia leasing usiłuje zarejestrować mój samochód i nie da się. Do tej pory wystarczyło zrobić badanie techniczne uzupełniające i nie było problemu. Teraz nie można zrobić badania uzupełniającego, bo nowy samochód kupiony w salonie w EU nie ma dowodu rejestracyjnego. A nie... można zarejestrować samochodu na czerwone tablice i dopiero zrobić badanie, bo nowych samochodów tak w nowym CEPIK-u nie można rejestrować. Mamy więc paragraf 22.  rozwiń