PARTNER PORTALU
  • BGK

Profil zaufany już blisko

  • GK/MSWiA    12 maja 2011 - 10:01
Profil zaufany już blisko

Ukazały się rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych pozwalające na założenie profilu zaufanego i darmowe załatwianie spraw urzędowych przez Internet.
Profil zaufany umożliwia założenie w Internecie konta na stronie ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), podobnie jak to robimy na Facebooku. Po zalogowaniu się i potwierdzeniu danych w urzędzie (raz w życiu) każdą sprawę załatwimy zdalnie. W dodatku bez drogiego e-podpisu.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego ePUAP (tutaj) profil będzie zawierał imię, nazwisko, numer PESEL, identyfikator użytkownika ePUAP (login), adres poczty elektronicznej, czas potwierdzenia profilu w urzędzie oraz datę ważności.

Potwierdzenie danych nie zajmie urzędnikowi wiele czasu, bo wszystko sprawdzi on elektronicznie dzięki integracji Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) z ePUAP.

Jednocześnie opublikowano również rozporządzenie ministra w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (tutaj) oraz w sprawie szczegółowych warunków organizacyjnych i technicznych, które powinien spełniać system teleinformatyczny służący do identyfikacji użytkowników (tutaj).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.