PARTNER PORTALU
  • BGK

Profil Zaufany potwierdzisz... na poczcie

  • aw/PAP    14 lutego 2018 - 16:20
 Profil Zaufany potwierdzisz... na poczcie
Profil Zaufany można założyć w placówce pocztowej po zweryfikowaniu dowodu osobistego (fot.mat.pras.)

W blisko 4700 placówkach Poczty Polskiej na terenie kraju można bezpłatnie założyć Profil Zaufany, który umożliwia załatwienie spraw urzędowych online. Poczta Polska, choć jest firmą o charakterze biznesowym, pełni też ważną rolę w misji społecznej - wskazał przedstawiciel spółki Paweł Kopeć.
  • Nowe elektroniczne produkty i systemy informatyczne oferowane przez Pocztę Polską zaprezentowano w placówce w Andrespolu (Łódzkie).
  • To - jak wskazali szefowie spółki - jeden z 4678 punktów pocztowych, w którym można założyć Konto Zaufane Envelo będące bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywateli w systemach elektronicznych administracji publicznej.

"Poczta Polska, choć jest firmą o charakterze biznesowym, pełni również ważną rolę w misji społecznej. W ramach realizacji programu Polska Cyfrowa chcemy wpisać się w misję docierania do obywateli, którzy chcą korzystać z usług cyfrowych. Dążymy do tego, żeby być partnerem dla państwa oraz obywateli i stać się narodowym operatorem cyfrowym" - powiedział dyrektor sprzedaży Poczty Polskiej i członek zarządu Poczta Polska Usługi Cyfrowe (PPUC) Paweł Kopeć.

Wskazał, że spółka ma "kompetencje, doświadczenie i rozwinięte technologie", by włączyć się w cyfryzację państwa, m.in. poprzez obsługę systemu e-korespondencji, która pozwala na cyfrowy kontakt pomiędzy państwem i obywatelami.

"Chcemy wspierać cyfryzację administracji wśród osób zagrożonych cyfrowym wykluczeniem. Duża część społeczeństwa ma dostęp do internetu, ma komputer, wie, jak się posługiwać smartfonem, ale wciąż jest bardzo dużo osób, które z komputera nigdy nie korzystały. W związku z tym Poczta Polska dzięki swojej sieci placówek w każdej gminie oraz listonoszy i kurierów widzi miejsce dla siebie, jako wsparcie przeciwdziałaniu cyfrowemu wykluczeniu" - zaznaczył szef IT PPUC Łukasz Czechowski.

Operator pocztowy jest jedynym z partnerów administracji państwowej świadczącym możliwość potwierdzenia elektronicznej tożsamości, która umożliwia korzystanie z elektronicznych usług administracji publicznej.

Profil Zaufany można założyć w placówce pocztowej po zweryfikowaniu dowodu osobistego. Działa on w ramach Konta Zaufanego na stworzonej przez operatora platformie cyfrowych usług pocztowych Envelo. Jak znaczył Czechowski, usługa jest bezpłatna.

"Profil Zaufany daje dostęp do szeregu elektronicznych usług administracji publicznej. Na platformie ePUAP możemy m.in. złożyć wniosek o dowód osobisty, paszport, odpis aktu małżeńskiego. Można też sprawdzić i złożyć dokumenty rozliczeniowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Profil daje również dostęp do podpisu elektronicznego wykorzystywanego w e-administracji" - tłumaczył.

Przypomnijmy, że w całej Polsce powstają kolejne Punkty Potwierdzające Profil Zaufany.

Dzięki profilowi zaufanemu można m.in. składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i urzędzie skarbowym, składać wnioski o rejestrację działalności gospodarczej, zgłaszać utratę dokumentu tożsamości czy wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.