PARTNER PORTALU
  • BGK

Prywatna chmura dla samorządów

  • GK    23 kwietnia 2013 - 11:18
Prywatna chmura dla samorządów

Usługi udostępniane przez samorządy zostaną zbudowane w oparciu o jednolitą i centralnie zarządzaną infrastrukturę teleinformatyczną o charakterze prywatnej chmury obliczeniowej.
Minister administracji i cyfryzacji powierzył Centrum Projektów Informatycznych realizację projektu „Informatyzacja JST z zastosowaniem technologii przetwarzania w chmurze".

Projekt, na mocy porozumienia między Władzą Wdrażającą Programy Europejskie a ministrem administracji i cyfryzacji z 5 kwietnia 2013 r., uzyskał w 85 proc. dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Celem projektu jest umożliwienie urzędom świadczenia obywatelom i przedsiębiorcom nowych, zintegrowanych usług elektronicznej administracji. Projekt zakłada rozwój nowych i integrację już eksploatowanych przez jednostki samorządu terytorialnego systemów teleinformatycznych, wykorzystując możliwości oferowane przez elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Usługi udostępniane przez samorządy zostaną zbudowane w oparciu o jednolitą i centralnie zarządzaną infrastrukturę teleinformatyczną o charakterze prywatnej chmury obliczeniowej. W ramach projektu przeprowadzone zostaną również szkolenia dla pracowników JST.

Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do upowszechnienia pracy grupowej wśród pracowników jednostek samorządowych, obniżenia kosztów obsługi obywatela i przedsiębiorcy oraz kosztów działania urzędu.

Dzięki wykorzystaniu chmury ograniczona zostanie liczba dokumentów papierowych w urzędach oraz skróceniu ulegnie czas potrzebny na załatwienie sprawy administracyjnej. Ponadto projekt zakłada uspójnienie polityki wdrażania systemów zarządzania dokumentami oraz ich standaryzację.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.