PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na 3 tys. km światłowodów

  • PAP    18 lipca 2012 - 20:19
Przetarg na 3 tys. km światłowodów

Przetarg na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu na Lubelszczyźnie ogłosił zarząd województwa. Za ponad 300 mln zł powstać ma w regionie blisko trzy tysiące kilometrów sieci światłowodów.
Projekt "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo lubelskie" w 85 proc. finansowany jest z unijnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Czytaj też: Sieć szerokopasmowa do konsultacji

Postępowanie, które ma wyłonić projektanta i jednocześnie wykonawcę sieci, będzie prowadzone w trybie "dialogu konkurencyjnego" - powiedział w środę na konferencji prasowej w Lublinie wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

"W ramach tego dialogu konkurencyjnego będziemy mogli z potencjalnymi wykonawcami dopracować się sposobu wykonywania tej sieci i wykorzystania istniejącej już infrastruktury, bo do tego jesteśmy zobligowani (..) Wykonawca będzie mógł negocjować z istniejącymi operatorami wykorzystanie sieci, dzięki temu projekt będzie tańszy" - powiedział Sosnowski.

Sosnowski dodał, że z rozeznania zarządu województwa wynika, iż w regionie jest niewiele odcinków sieci światłowodowej, która może być wykorzystana do tego projektu. "W tym projekcie wymagania postawione są bardzo wysoko" - zaznaczył Sosnowski.

Zarząd będzie przez miesiąc czekał na zgłoszenia zainteresowanych wykonawców, a potem rozpocznie z nimi negocjacje.

Projekt przewiduje, że na Lubelszczyźnie powstanie 2908 km sieci szerokopasmowego dostępu z 312 węzłami, służącymi do dalszej dystrybucji internetu. Dzięki temu niej operatorzy będą mogli zapewnić dostęp do internetu 90 proc. mieszkańców województwa. Dodatkowo za część pieniędzy z projektu przeszkolonych zostanie 7,6 tys. mieszkańców regionu, w wieku powyżej 45 lat, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Czytaj też: Podziału na internetową Polskę A i B nie da się przeskoczyć

Łączna wartość projektu ponad 314 mln zł. Prawie 267 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Kolejne 31,4 mln zł pochodzić będzie z budżetu państwa, a 15,7 mln zł - z budżetu województwa lubelskiego.

Lubelskie jest jednym z pięciu województw Polski wschodniej objętych programem budowy sieci szerokopasmowej. Inwestycja ma ułatwić dostęp do internetu instytucji publicznych, przedsiębiorstw i mieszkańców z obszarów peryferyjnych, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Całkowity koszt projektu to ponad miliard zł, z czego ponad 880 mln ma stanowić ma dofinansowanie unijne. Sieć ma powstać do 2014 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • MiroZbychoGrzecho, 2012-07-18 21:52:54

    A ukryta kamera serafinowa już przygotowana?