PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na budowę szerokopasmowego internetu

  • PAP    25 sierpnia 2012 - 14:05
Przetarg na budowę szerokopasmowego internetu

Samorząd województwa podlaskiego ogłosił przetarg na projekt i budowę sieci szerokopasmowego internetu w regionie, która ma powstać dzięki dotacji z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej.
Oferty można składać do 26 września 2012 r. To główny, duży nieograniczony przetarg związany z tą planowaną inwestycją – powiedział wicedyrektor departamentu informatyki urzędu marszałkowskiego w Białymstoku Grzegorz Stelmaszyk.

Zaznaczył, że władze województwa chciałyby go rozstrzygnąć i podpisać umowę z wykonawcą do końca 2012 roku. Jest bowiem realne zagrożenie, że jeśli się to nie uda, realizacja inwestycji, która powinna być rozliczona z UE do 2015 roku, może stanąć pod znakiem zapytania.

W przetargowym ogłoszeniu nie podano wartości zamówienia. „Zobaczymy jak wyceni to rynek” – powiedział Stelmaszyk. Realizacja ma się zakończyć do końca września 2015 r.

Budowa szerokopasmowego internetu w pięciu regionach korzystających z dotacji z UE ze specjalnego programu Rozwój Polski Wschodniej to duży projekt, do którego przygotowania trwają od dawna, były też opóźnienia na etapie przygotowania studium wykonalności. To największe tego typu przedsięwzięcie w kraju.

Na projekt związany z budową sieci szerokopasmowego internetu Podlaskie ma z programu 252,3 mln zł. 197,6 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE, 5 proc. – 10,4 mln zł to wkład własny samorządu województwa podlaskiego, pozostałe środki to dotacja z budżetu państwa. Umowa w tej sprawie była podpisana w kwietniu 2011 r.

Jak wówczas informowały władze województwa, projekt pozwoli na to, by 90 proc. mieszkańców województwa i wszystkie instytucje publiczne w regionie miały dostęp do szerokopasmowego internetu.

W regionie ma powstać około 2 tys. km sieci światłowodowej (1,88 tys. km) oraz 178 tzw. punktów dystrybucyjnych w każdej podlaskiej gminie. Ma powstać 8 tzw. węzłów szkieletowych w: Białymstoku, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem, od których odchodzić będzie 180 węzłów – centrów dystrybucyjnych.

<!-- pagebreak //-->

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: