PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na dowody osobiste unieważniony

  • PAP    17 kwietnia 2012 - 06:43
Przetarg na dowody osobiste unieważniony

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało w poniedziałek o unieważnieniu przetargu na dostawę nowych blankietów dowodów osobistych.
Decyzja związana jest m.in. z pracami nad nowelizacją ustawy o dowodach osobistych.

„Decyzja o podjęciu prac nad zmianą ustawy o dowodach osobistych powoduje, że dalsze prowadzenie przetargu wiązałoby się z nieuzasadnionym wydatkowaniem środków publicznych” – wskazało MSW.

Czytaj też: Nie chcę, by dowód osobisty był gadżetem, który nie będzie działał

W czerwcu 2011 r. Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o nowych dowodach osobistych, według której dokumenty wyposażone m.in. w chip mają być stopniowo wprowadzane od lipca 2013 r. Rok wcześniej Sejm uchwalił ustawę, która miała wejść w życie 1 lipca 2011 r.

MSW, mając jednak na uwadze niedawne stanowisko Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, zdecydowało o podjęciu prac nad zmianą ustawy o dowodach osobistych. „Zmiana w ustawie ma dotyczyć rezygnacji z warstwy elektronicznej dowodu osobistego” – informuje resort.

W drugiej połowie marca Komitet ds. Cyfryzacji zarekomendował przesunięcie terminu wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych. Taką rekomendację wydano, biorąc pod uwagę m.in. „kwestię obciążenia budżetu państwa kosztami wymiany dowodów osobistych”. Komitet zarekomendował przesunięcie terminu do czasu przeprowadzenia odpowiednich testów i wprowadzenia niezbędnych zmian w prawie. Chodzi o to, żeby nowe przepisy krajowe były zgodne ze znowelizowaną dyrektywą unijną dotyczącą „wspólnotowych ram prawnych dla podpisów elektronicznych”.

Termin składania ofert w przetargu na dostawę niespersonalizowanych blankietów dowodów osobistych wyposażonych w mikroprocesor był wcześniej już kilkakrotnie przekładany. Ostatnio termin ten przesunięto z 17 stycznia na 17 kwietnia. Ostatecznie, jak podano w poniedziałek, MSW zdecydowało o unieważnieniu przetargu na mocy zapisu Prawa zamówień publicznych mówiącego, że „zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć”.

Wcześniej informowano, że całkowita wartość projektu „pl.ID – polska ID karta”, który zakłada m.in. wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych, oszacowano na 370 mln zł brutto – 85 proc. to środki pochodzące z UE z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego. Do tej kwoty należy doliczyć koszt wyprodukowania blankietów – jeden ma kosztować 58 zł.

Elektroniczne dowody osobiste mają ułatwiać załatwianie spraw urzędowych przez internet. Nowy dowód osobisty – wzbogacony o chip – ma umożliwić składanie podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach administracji publicznej; ma być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych, np. rejestru usług medycznych, prowadzonego przez NFZ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.