PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom, wydatki i dochody: Na co miasto wydaje pieniądze? Mieszkańcy sprawdzą w internecie

  • PAP/AT    2 lutego 2016 - 18:31
Radom, wydatki i dochody: Na co miasto wydaje pieniądze? Mieszkańcy sprawdzą w internecie
Prezydent miasta podkreślił, że w magistracie musi obowiązywać "pełna przejrzystość i transparentność umów zawieranych z kontrahentami" (fot.radom.pl)

• Urząd Miejski w Radomiu tworzy elektroniczny rejestr umów, które zawiera magistrat ze swymi kontrahentami.
• Według prezydenta miasta działalność urzędu ma być transparentna.
• To odpowiedź na wnioski mieszkańców o upublicznienie danych dotyczących wydatków i dochodów miasta.
Prezydent Radomia Radosław Witkowski podpisał we wtorek zarządzenie o stworzeniu elektronicznego rejestru umów i zamówień, które skutkują wydatkami z budżetu Radomia i dochodami do kasy miasta. Będą one publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.

"Od dzisiaj każda złotówka, która z urzędu wychodzi, każdy zakup długopisu, kostki mydła, każda umowa-zlecenie zostanie odnotowana w ewidencji BIP" - zaznaczył dyrektor kancelarii prezydenta Radomia Mateusz Tyczyński.

Czytaj też: Budżet Gdańska dostępny online. Każdy może sprawdzić wydatki i dochody miasta

Prezydent miasta podkreślił, że w magistracie musi obowiązywać "pełna przejrzystość i transparentność umów zawieranych z kontrahentami".

"Będzie to z korzyścią dla mieszkańców, którzy będą mieli teraz świadomość i pełen wgląd w to, jak wydawane są nasze publiczne pieniądze" - stwierdził Witkowski.

Zarządzenie prezydenta jest odpowiedzią na wnioski radomianina, Mateusza Wojcieszaka, który w imieniu Sieci Obywatelskiej Watchdog, organizacji dążącej do przejrzystości życia publicznego, kilkakrotnie występował do radomskiego magistratu i innych miejskich spółek o ujawnienia zawieranych umów.

Czytaj też: Gdańsk ujawnił ile zarabiają urzędnicy

Według Wojcieszaka wprowadzenie elektronicznego rejestru umów, świadczy o tym, że radomski magistrat staje się instytucją transparentną. "To ważny znak, że mieszkańcy mogą kontrolować władze miasta nie tylko podczas wyborów, ale także na bieżąco sprawdzać, jak są wydatkowane pieniądze publiczne" - zaznaczył Wojcieszak.

Dodał, że liczy także na upublicznienie danych dotyczących umów zawieranych przez miejskie spółki. Z danych kancelarii prezydenta Radomia wynika, że tygodniowo do magistratu wpływa kilka wniosków o udostępnienie informacji publicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.