PARTNER PORTALU
  • BGK

Radzą jak przygotować serwis internetowy, by dotrzeć do wykluczonych cyfrowo

  • ZWI    23 stycznia 2013 - 13:14
Radzą jak przygotować serwis internetowy, by dotrzeć do wykluczonych cyfrowo

Pod patronatem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ukazał się „Podręcznik Dobrych Praktyk - WCAG 2.0” opracowany przez Fundację Widzialni. Publikacja wyjaśnia, w jaki sposób należy przygotować serwisy internetowe, aby były dostępne dla jak największej liczby użytkowników wykluczonych cyfrowo.
W pierwszej części w sposób bardzo przystępny podręcznik prowadzi czytelnika przez świat osób, które z różnych powodów są pozbawione możliwości korzystania z zasobów cyfrowego świata. Opisuje, w jaki sposób korzystają z Internetu osoby niewidome, niedowidzące, głuche, starsze, które w codziennym życiu są narażone na tzw. wykluczenie cyfrowe.

Druga część podręcznika jest skierowana do twórców stron www, administratorów, redaktorów oraz osób pragnących tworzyć strony internetowe zgodnie ze światowym standardem WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). Budować je w taki sposób, aby osoby cyfrowo wykluczone, a wśród nich osoby niepełnosprawne, mogły z nich bez przeszkód korzystać.

Podręcznik jest dostępny bezpłatnie w formie elektronicznej na stronie internetowej Fundacji Widzialni.

UKE przypomina, że od maja 2012 roku funkcjonuje w Polsce Rozporządzenie Rady Ministrów zobowiązujące wszystkie instytucje publiczne do dostosowania swoich serwisów internetowych dla potrzeb osób niepełnosprawnych i wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą w pełni skorzystać z zasobów Internetu. Zgodnie z zapisami rozporządzenia strony www powinny być dostosowane do międzynarodowego standardu WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) uznanego w wielu krajach Europy.

Czytaj też: Urzędowe www. także dla niedowidzących

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.