PARTNER PORTALU
  • BGK

Regionalne podziały społeczeństwa informacyjnego

  • GK    10 grudnia 2012 - 10:09

W 2012 r. ponad 7 na 10 gospodarstw domowych posiadało przynajmniej jeden komputer. Te w Polsce centralnej częściej miały szerokopasmowe łącze internetowe niż położone we wschodniej i zachodniej części kraju.
Najmniejszy udział procentowy gospodarstw wyposażonych w komputery odnotowano w regionie południowo-zachodnim (70,0 proc.), tj. w woj. dolnośląskim i opolskim. Najwięcej - 76,3 proc. - było w regionie południowym kraju, czyli w woj. małopolskim i śląskim.

Czytaj też: Szerokie pasmo regionów

Pod względem liczby osób korzystających z komputera dominował region centralny (72,9 proc.), czyli woj. łódzkie i mazowieckie. W tym samym regionie zaobserwowano też najwięcej regularnych użytkowników komputerów (64,3 proc.) - wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego „Społeczeństwo informacyjne w Polsce. Wyniki badań statystycznych z lat 2008 - 2012".

Czytaj też: Szerokopasmowe terminy gonią, resort pomoże w terenie

Najmniej użytkowników komputerów (63,6 proc.) oraz regularnych użytkowników komputerów (54,0 proc.) wystąpił w regionie wschodnim, czyli w woj. lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i podlaskim.

Jeśli chodzi o dostęp do internetu, to w 2012 r. posiadało go 70,5 proc. gospodarstw domowych.

Czytaj też: Konsultacje planu szerokopasmowego

Gospodarstwa z Polski centralnej (woj. kujawsko-pomorskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, pomorskie, śląskie) posiadały dostęp do internetu w domu częściej niż gospodarstwa we wschodniej (lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie) i zachodniej części kraju (dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). Najmniejszy udział gospodarstw domowych wyposażonych w domowy dostęp do sieci internetowej odnotowano w zachodniej Polsce.

Jak wynika z wyliczeń GUS, biorąc dodatkowo pod uwagę stopień urbanizacji poszczególnych regionów Polski, różnice terytorialne w poziomie dostępu gospodarstw do internetu w domu są bardziej wyraźne.

Czytaj też: Internet w każdym domu? Tak chce MAC

Najmniej domostw z dostępem do sieci w domu zaobserwowano na obszarach o niskim stopniu zurbanizowania we wschodniej (64,6 proc.) oraz w zachodniej części Polski (65,1 proc.). Najwięcej - na terenie o średnim stopniu zurbanizowania w Polsce wschodniej - 78,5 proc.

Jeśli chodzi o szerokopasmowy internet, to w 2012 r. miało go 67,0 proc. ogółu gospodarstw. Na wsi - ponad 60 proc., w dużych miastach - 74,3 proc., a w mniejszych - 66,0 proc. W porównaniu do 2008 r. największy wzrost odnotowano na terenach wiejskich - o 36,6 p. proc., podczas gdy w mniejszych i dużych miastach wzrost wyniósł odpowiednio 25,3 p. proc. oraz 25,6 p. proc.

Gospodarstwa domowe w Polsce centralnej częściej miały w domu szerokopasmowe łącze internetowe niż gospodarstwa we wschodniej oraz zachodniej części kraju. W 2012 r. w stosunku do 2008 r. w Polsce centralnej nastąpiła również największa zmiana zjawiska - odnotowano wzrost o 30,7 p. proc., podczas gdy we wschodniej i zachodniej Polsce nastąpił wzrost odpowiednio o 28,2 p. proc. i 26,0 p. proc.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.