Regionalni blogerzy na straży wolności słowa

16 blogerów - po jednym w każdym województwie - będzie obserwować zagrożenia dla wolności słowa w mediach lokalnych. Przeszkoliła ich Helsińska Fundacja Praw Człowieka w ramach wzmacniania demokracji lokalnej, a szczególnie - lokalnych mediów.
Regionalni blogerzy na straży wolności słowa

Na środowej konferencji prasowej w HFPC poinformowano o uruchomieniu platformy blogowej wolnoscmediow.org - funkcjonującej przy innym fundacyjnym projekcie - Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce.

Jak tłumaczyła koordynująca prace Obserwatorium Dorota Głowacka, blogerami zostali wolontariusze chcący działać na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Poszukiwani są jeszcze kandydaci do blogowania z województw świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Blogerzy to osoby w różnym wieku (od studentów do emerytów) i o różnym doświadczeniu zawodowym (niektórzy byli dziennikarzami). Wszyscy zostali przeszkoleni przez Fundację nt. warsztatowych i prawnych aspektów prowadzenia bloga. Ich zadaniem będzie zamieszczanie co najmniej raz w tygodniu informacji o funkcjonowaniu mediów lokalnych w ich województwie i zagrożeniach dla ich działalności ze strony lokalnych władz, biznesu lub innych czynników.

Jak tłumaczyła dr Dominika Bychawska-Siniarska z HFPC, z dotychczasowych doświadczeń Fundacji wynika, że na poziomie lokalnym wolność słowa najczęściej podlega ograniczeniom, dlatego że lokalne media nie mogą liczyć na wsparcie prawników, ich status majątkowy nie gwarantuje bezpieczeństwa, muszą też konkurować na rynku reklamowym z wydawnictwami samorządowymi - bywa, że daje to władzy łatwe w użyciu narzędzie do pozbycia się niewygodnych mediów kontrolujących jej działalność.

"Dlatego liczymy, że blogerzy nawiążą kontakty z lokalnymi dziennikarzami, będą pojawiać się w sądach na procesach dotyczących takich przypadków, by je opisywać i aby pomóc nam wychwytywać ważne sprawy" - dodała.

W woj. mazowieckim blogerką została Aleksandra Pałka, studentka socjologii i dziennikarstwa na UKSW, mieszkanka podwarszawskiego Józefowa. Jak mówiła, zamierza opisywać, jak na Mazowszu wygląda kwestia dostępu do informacji publicznej, procesów karnych i cywilnych dotyczących publikacji lokalnych mediów.

"Pierwsze wpisy na moim blogu dotyczą ogólnej charakterystyki sytuacji lokalnych mediów w województwie oraz przypadku z Gostynina, gdzie strażnicy miejscy uniemożliwili dziennikarzom przeprowadzenie wywiadu z burmistrzem" - powiedziała.

Platforma blogowa jest skonstruowana w ten sposób, że wchodząc na jej stronę internetową można kliknąć w konkretne województwo i zapoznać się z wpisami o sytuacji w regionie. Wpisy będą połączone z oceną sytuacji w regionie, w skali od 1 do 5. Większa liczba nagromadzonych ocen po pewnym czasie pozwoli utworzyć ranking województw, w którym trzy pierwsze będą oznaczone czerwonym kolorem jako te o największym zagrożeniu dla wolności mediów.

"Fundacja zapewnia blogerom poparcie dla ich działań i pomoc w ewentualnych kłopotach, gdyby w nie wpadli z tytułu swej działalności" - zapowiedział wiceprezes HFPC dr Adam Bodnar, podkreślając, że blogerzy nie mają być dziennikarzami śledczymi, lecz obserwatorami sytuacji, którzy będą informować o działalności mediów. Projekt ma trwać do maja 2014 r. Niewykluczone - powiedziała dr Bychawska-Siniarska, że po tym okresie będzie kontynuowany.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Rzetelność dziennikarska na prawdzie się opiera, działa w ramach prawa i nie potrzebuje blogera. Jak mądre pisanie mocnymi dowodami się podpiera, to prawnie taki dziennikarz nie uchodzi za frajera. Zaś pomówienia, oszczerstwa i treść propagandowa, świadczy,że piszący nie rozumie WOLNOŚCI SŁOWA.... rozwiń

Chełmianin N, 2013-01-20 11:31:52 odpowiedz

Bardzo dobry pomysł. Prowadze blog i spotyka mnie coraz wiekszy ostracyzm z strony burmistrza w zakresie uzyskiwania informacji publicznej. Wiem co w takiej sytuacji mam czynic, ale prozaiczny brak czasu, nie pozwala mi na skuteczniejsze dzialania w tej materii, chociazby na drodze sadowej.

JK, 2013-01-19 23:46:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE