PARTNER PORTALU
  • BGK

Regionalny System Ostrzegania - już od 1 stycznia informacje o zagrożeniach

  • bad    31 grudnia 2014 - 12:56
Regionalny System Ostrzegania - już od 1 stycznia informacje o zagrożeniach
Fot. Pixbay

Ostrzeżenia o nawałnicach, powodzi czy innych zdarzeniach, mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu, od 1 stycznia 2015 roku będziemy mogli zobaczyć w telefonach komórkowych (smartfonach) i na ekranach telewizorów. Umożliwi to Regionalny System Ostrzegania (RSO).
Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.

Czytaj też: Rozwój e-administracji, internet szerokopasmowy wśród priorytetów nowego szefa MAC

- Chciałbym podkreślić, że komunikaty generowane za pomocą Regionalnego Systemu Ostrzegania będą dotyczyły tylko naprawdę istotnych zdarzeń. Nie będzie tam ostrzeżeń dotyczących np. niewielkiego korka, utrudnień na drogach czy przymrozków – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Minister Halicki zapowiada również, że już wkrótce w aplikacji na telefony komórkowe pojawi się opcja „push”, dzięki której powiadomienia z ostrzeżeniami będą się pojawiały na telefonach bez konieczności „wchodzenia” w aplikację.

- Dotyczy to oczywiście osób, które posiadają zainstalowaną aplikację RSO w swoich urządzeniach mobilnych – mówi szef MAC.

Czytaj też: Halicki: Budowa szerokopasmowego internetu to priorytet MAC

Jak to działa?

Komunikat tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.

Ostrzeżenie pojawia się:

* na stronach internetowych urzędów wojewódzkich,

* w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB),

* w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

W telewizorze

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W komórce

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postepowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez MAC i RCB pogrupowane zostały w następujące kategorie: poradnik obywatela; alarmowanie i ostrzeganie; ewakuacja; pożary; powodzie i podtopienia; skażenia, epidemie, zatrucia; pogodowe zjawiska ekstremalne; terror; bezpieczny wypoczynek; zagrożenia naturalne i techniczne.

Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem systemu wysyłania ostrzeżeń za pomocą SMS-ów.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.