PARTNER PORTALU
  • BGK

Regionalny System Ostrzegania: Pilotaż w Warszawie

  • jl    1 września 2015 - 09:16
Regionalny System Ostrzegania: Pilotaż w Warszawie

Od lewej: prezydent Warszawy H. Gronkiewicz-Waltz, szef MAC A. Halicki, dyrektor TVP Technologie W. Łodzikowski. Fot. MAC

Podpisany został list intencyjny w sprawie włączenia Warszawy do projektu Regionalnego Systemu Ostrzegania.




Jest to pierwsza tego typu inicjatywa włączająca do Regionalnego Systemu Ostrzegania samorząd. Dotychczas funkcjonował jedynie na szczeblu regionalnym.

– Regionalny System Ostrzegania nieustannie się rozbudowuje. Chcemy go rozwijać i dlatego schodzimy na poziom miasta, jakim jest aglomeracja warszawska i dziś do RSO dołącza Warszawa – powiedział minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.

Aby Regionalny System Ostrzegania był usługą możliwie jak najlepiej służącą społeczności lokalnej, zdecydowano o włączeniu aglomeracji warszawskiej do projektu Regionalnego Systemu Ostrzegania. Na podstawie podpisanego listu intencyjnego zostaną podjęte prace zmierzające do pilotażowego uruchomienia usługi RSO, skierowanej do mieszkańców oraz turystów odwiedzających stolicę.

– Dzięki RSO więcej ważnych informacji będzie dostępnych teraz dla zwykłego obywatela w mieście – zaznaczyła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – Wszyscy – nie tylko służby – którzy zaczną korzystać z aplikacji RSO, będą mogli łatwiej poruszać się po stolicy – dodała.

Regionalny System Ostrzegania to system oparty o nowoczesne technologie. Komunikaty RSO dostępne są w bezpłatnej aplikacji mobilnej RSO na smartfony i tablety, w programach TVP oraz w telegazecie, a także w telewizji hybrydowej, na stronach internetowych urzędów wojewódzkich oraz drogą sms.

– Dotychczas nie było potrzeby użycia funkcji sms, która jest zastrzeżona wyłącznie dla najistotniejszych komunikatów i ostrzeżeń, dotyczących takich zagrożeń jak np. powódź, zagrożenie epidemiologiczne czy biologiczne – przypomniał minister Andrzej Halicki.

Według statystyk w pierwszym półroczu 2015 roku dzięki RSO przekazano prawie 2500 powiadomień i ponad 540 ostrzeżeń, a aplikacja mobilna RSO (do końca lipca tego roku) miała prawie 270 tys. pobrań.

Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. upały, silny wiatr, burze), hydrologicznych (np. stany wodowskazów) czy informacji drogowych (np. korki, objazdy).

– O dynamicznym rozwoju Regionalnego Systemu Ostrzegania świadczą ilości pobranej aplikacji na telefon czy wejść na strony internetowe z informacjami o RSO – podkreślił Wiesław Łodzikowski, dyrektor Ośrodka TVP Technologie.

RSO jest ułatwieniem dla mieszkańców regionu zagrożonego na przykład klęską żywiołową. – Ale nie tylko, bo już dziś Regionalny System Ostrzegania wspomaga pracę służb, o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać – podsumował szef MAC.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.