Rekrutacja na "Latarników" zakończona

W ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans udało się zrekrutować około 2,6 tys. wolontariuszy a w Tarnowie powstanie ogólnopolskie Centrum Kompetencji Cyfrowych. Pierwszy etap projektu i rekrutacja "Latarników" zakończyły się w piątek.
Rekrutacja na "Latarników" zakończona

Polska Cyfrowa Równych Szans to wspólny projekt Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz stowarzyszenia "Miasta w Internecie".

Pierwszy etap polegał na pozyskaniu wolontariuszy - nazwanych Latarnikami, którzy po przejściu specjalnych, bezpłatnych szkoleń będą pomagać starszym osobom oswoić się z internetem. Do projektu zgłosiło się ponad 3,5 tys. osób, wybrano 2,6 tys.

Czytaj też: Trzy czwarte latarników mieszka w miastach

Niekorzystanie przez starszych z internetu poszerza - zdaniem ministra cyfryzacji Michała Boniego - różnice między pokoleniami. Cyfrowe wykluczenie "kilka lat temu w ogóle nie miało znaczenia, ale dziś wiemy, że świat cyfrowy rozwija się o wiele szybciej niż nam się kiedyś wydawało" - mówił.

Osoby starsze, które nie potrafią poruszać się w świecie cyfrowym, są według ministra wykluczone również na rynku pracy i mają coraz większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

Zakończenie pierwszego etapu projektu wiąże się również z podpisaniem listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Tarnowie ogólnopolskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych. W ośrodku prowadzone będą prace badawcze nad rozwojem komputerowych technologii i ich zastosowaniu m.in. w edukacji.

Pieniądze na jego powstanie pochodzić mają w większości z funduszy unijnych, o pozyskanie których starają się równolegle stowarzyszenie "Miasta w Internecie" oraz władze Tarnowa.

"Istnieje ogromna potrzeba stworzenia miejsca, w którym taki projekt jak Polska Cyfrowa Równych Szans oraz inne projekty działające na rzecz integracji cyfrowej będą miały szansę na rozwój i odpowiednie zaplecze edukacyjne, laboratoryjne i badawcze" - powiedział Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE