PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewolucja cyfrowa w Polsce już się rozpoczęła

  • PAP    26 maja 2015 - 12:24
Rewolucja cyfrowa w Polsce już się rozpoczęła
Wiele usług cyfrowych już udostępniono w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, realizowanego w poprzedniej perspektywie finansowej (fot. pixabay)

Wiceszefowa MIR Iwona Wendel poinformowała, że Polacy w zeszłym roku załatwili przez internet 80 mln spraw urzędowych; rewolucja cyfrowa w Polsce już trwa - dodała.
"Rewolucja cyfrowa w naszym kraju już się rozpoczęła. W programie Polska Cyfrowa dedykujemy środki do dokończenia cyfryzacji wielu obszarów: sądownictwa, finansów, służby zdrowia i wielu innych" - powiedziała Wendel na wtorkowej (26 maja) konferencji promującej Program Operacyjny Polska Cyfrowa.

Innymi zadaniami do dokończenia, są według Wendel sieci szerokopasmowego internetu. "Obecnie 100 proc. gmin jest w zasięgu szerokopasmowego internetu, ale tylko 50 proc. gospodarstw rzeczywiście z niego korzysta. Dlatego naszym wielkim celem rozwojowym, ale także zobowiązaniem jest to, żeby do 2020 r. 100 proc. gospodarstw miało do niego dostęp" - zapowiedziała wiceminister.

Wendel zwróciła też uwagę, że wiele usług cyfrowych już udostępniono w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, realizowanego w poprzedniej perspektywie finansowej. Dodała, że dzięki tym wysiłkom w 2014 r. aż 80 mln spraw urzędowych obywatele załatwili przez internet.

Wiceminister administracji i cyfryzacji, Roman Dmowski uzupełnił, że zakończył się już nabór wniosków w pierwszym konkursie w II osi programu, dotyczącej zapewnienia wysokiej dostępności jakości e-usług administracji państwowej. Jak podał, złożono 39 wniosków na łączną kwotę prawie 3 mld zł. Przypomniał, że łączna suma przeznaczona na to działanie to 945 mln zł.

POPC zapewni powszechny dostęp do sieci

"Z jednej strony są to projekty, które mają na celu przygotowanie rozwiązań w poszczególnych obszarach administracji: sądownictwa, finansów państwa. Z drugiej strony, są też projekty ponadsektorowe, które mają dostarczyć elementy infrastruktury informatycznej. Chodzi o stworzenie bazy, na podstawie której będzie można budować inne systemy w sposób nowoczesny" - powiedział Dmowski.

Jako przykład wymienił dostęp do rejestrów, w których przechowywane są informacje o obywatelach, dzięki którym urzędnik nie będzie musiał wymagać od obywatela dostarczania kopii lub wypisów dokumentów, lecz będzie mógł je samodzielnie pobrać z tych rejestrów.

Zdaniem Dmowskiego wyjątkowość Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) polega na jego kompleksowości, co, jak zaznaczył, daje szansę na skoordynowane działania w dziedzinie cyfryzacji kraju.

"Z jednej strony ma on (program) zapewnić powszechny dostęp do szybkiego internetu - układu nerwowego cyfryzacji. W oparciu o tę podstawę chcemy budować nowoczesne usługi cyfrowe, a na końcu chcemy pomóc osobom wykluczonym cyfrowo, które nie czują korzyści, jakie może im przynieść korzystanie z narzędzi cyfrowych" - dodał Dmowski.

Wiceminister zapowiedział także, że niebawem ruszą nabory wniosków konkursowych w ramach osi I dotyczącej budowy sieci szerokopasmowych, szczególnie sieci dostępowych, umożliwiających podłączenie szybkiego internetu do gospodarstw domowych, oraz osi III, mającej wpłynąć na podniesienie cyfrowych kompetencji społeczeństwa.

"Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowania konkursowe (w tych osiach). Jesteśmy praktycznie na etapie, gdzie wszystkie niezbędne dokumenty są przygotowane" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.