PARTNER PORTALU
  • BGK

RODO, bezpieczeństwo danych: Pierwszy samorząd szyfruje dane mieszkańców

  • bad    23 maja 2017 - 19:40
RODO, bezpieczeństwo danych: Pierwszy samorząd szyfruje dane mieszkańców
RODO zacznie obowiązywać wszystkie kraje UE od 25 maja 2018. Fot. pixabay

Pierwsze polskie miasto przygotowane na europejskie regulacje dotyczące ochrony danych osobowych na podstawie wiążącej dyrektywy Unii Europejskiej (RODO), która zacznie obowiązywać wszystkie kraje UE od 25 maja 2018.
• Niespełna rok pozostał samorządom i całej administracji w Polsce na dostosowanie się do wymogów unijnego rozporządzenia w sprawie przetwarzania i przepływu danych osobowych (RODO).

• Ciechanów jako pierwszy samorząd w Polsce, skutecznie chroni dane swoich mieszkańców.

• Miasto jest przygotowane na nowe regulacje UE dotyczące rygorystycznej ochrony danych osobowych (RODO).

Ciechanów jest pierwszym polskim miastem, które zdecydowało o szybkim i efektywnym wdrożeniu systemu ochrony danych osobowych przy wykorzystaniu szyfrującego dane.

- Unijne regulacje RODO o ochronie danych osobowych wymuszają na polskich samorządach podjęcie działań, które skutecznie zabezpieczą prywatność obywateli – mówi prezydent Ciechanowa, Krzysztof Kosiński. - Zdecydowaliśmy o rozpoczęciu wdrożenia systemu szyfrującego UseCrypt ze względu na jego uniwersalność, prostotę obsługi oraz atrakcyjną cenę obejmującą również korzystanie z zasobów chmury IBM, co umożliwia zminimalizowanie nakładów na system i kosztów jego dalszej eksploatacji - dodaje prezydent Ciechanowa.

Niecały rok, który pozostał samorządowcom na dostosowanie się do unijnych wymogów w sprawie przetwarzania, przepływu i ochrony danych osobowych, to niewiele czasu na wdrożenie, szczególnie dla miast i gmin, które mają problem z odpowiednio przygotowaną kadrą informatyczną, sprzętem czy ograniczonymi środkami finansowymi. Jak wyjaśniają eksperci, rozwiązanie zastosowane w Ciechanowie to prosty, tani, szyfrowany pakiet chmurowy dla samorządów

Wąskie gardła technologiczne i koszty związane z wprowadzaniem właściwych rozwiązań informatycznych – w tym cyberbezpieczeństwa - to obecnie jeden z największych problemów wielu instytucji, w tym jednostek samorządu terytorialnego. Szczególnie dotyczy to małych gmin, które nie posiadają wystarczających zasobów.

- Duże znaczenie ma bezpieczeństwo i zabezpieczenie danych przy jednoczesnym korzystaniu z różnego rodzaju rozwiązań w chmurze. Naszym celem i ambicją jest wspomaganie jednostek samorządu terytorialnego na drodze do optymalizacji systemów ochrony danych wrażliwych. Jesteśmy dumni, że pierwszy ważny polski samorząd wybrał nasze rozwiązanie i mamy nadzieje, że w ślad za tym pójdą kolejne – mówi Jakub Sierakowski, członek zarządu Cryptomind, właściciel aplikacji zastosowanej w Ciechanowie..

System został stworzony z myślą sprostania wymogom regulacji takich jak RODO, ale można go stosować we wszelkich projektach dotyczących zapewnienia skutecznej ochrony danych wrażliwych przed cyberzagrożeniami. Chodzi o takie obszary jak wiążące Polskę dyrektywy europejskie NIS czy e-privacy, które dotyczą ochrony infrastruktury krytycznej czy też prywatności abonentów usług telekomunikacyjnych.

- Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że system UseCrypt jest oparty o autorskie i w pełni polskie rozwiązania. To ważne, bo poza przygotowaniem miasta Ciechanów do skutecznego zarządzania danymi wrażliwymi mieszkańców naszego miasta, przyczyniamy się również do rozwoju polskich innowacyjnych technologii, które nawiązują do wspaniałych przedwojennych tradycji, m.in. złamania kodów niemieckiej Enigmy przez trzech genialnych polskich kryptografów, co skróciło, o przynajmniej dwa lata, II wojnę światowa – mówi prezydent Kosiński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.