PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzice muszą się szkolić. Dzieci nie

  • pt    30 grudnia 2013 - 11:15
Rodzice muszą się szkolić. Dzieci nie

Wciąż wiele rodzin w Polsce nie może korzystać z internetu. Niektórych na to nie stać, inne mieszkają na terenach, gdzie nie ma dostępnej infrastruktury telekomunikacyjnej.
Zmniejszeniu e-wykluczenia służy między innymi działanie 8.3 Programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka". Jak dotąd, skorzystało z niego ponad 565 samorządów, które pomogły ok. 100 tysiącom rodzin.

– Wiele zdolnych dzieci rodzi się w małych wioskach, gdzie nie ma internetu. I choćby byli najzdolniejsi, to nie dogonią dzieci z miasteczek i miast, przegrają z nimi konkurencję – Marian Niemirski, starosta powiatu przysuskiego, tłumaczy jeden z powodów, dla których samorząd zdecydował się na realizację projektu “eInclusion – zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu w powiecie przysuskim”.

Czytaj też: Ubywa białych plam na mapie internetu w Polsce

Jest też drugi, o którym mówi prosto – internet to dobro, z którego powinni móc korzystać wszyscy. Po to są funkcjonariusze publiczni, by realizowali projekty tam, gdzie prywatne firmy nie będą inwestowały ze względów ekonomicznych.

Projekt prowadzony jest w ramach działania 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion” Programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka".

– Z naszych analiz wynika, że dzięki niemu dostęp do szerokopasmowego internetu będzie miała co czwarta rodzina w powiecie. Ponieważ mieszka tu sporo ubogich rodzin, to w ten sposób uda się znacząco zmniejszyć problem wykluczenia cyfrowego - relacjonuje Zbigniew Kwiatkowski odpowiadający w starostwie za realizację projektu.

Już w tej chwili przyłącza internetowe (radiowe) ma 2,4 tys. domów, w tym 600, w których mieszkają osoby niepełnosprawne. A być może będzie więcej, bo udało się zaoszczędzić nieco pieniędzy i w kolejce na przyłącza czeka kolejnych 200 potrzebujących gospodarstw domowych.

Program ten, tak jak innych 565 realizowanych w ramach działania 8.3 przez samorządy lokalne i organizacje pozarządowe, przeznaczony jest głównie dla ubogich rodzin (gospodarstw domowych), korzystających ze świadczeń społecznych, o niskich dochodach, z osobami niepełnosprawnymi.

W ramach projektów powstają gminne czy powiatowe, jak w Przysusze, sieci szerokopasmowego internetu (najczęściej radiowego). Określona liczba domów otrzymuje urządzenia odbiorcze umożliwiające korzystanie z sieci oraz sprzęt w użyczenie.

Projekty zazwyczaj trwają dwa lub trzy lata, a potem wskaźniki korzystania z sieci muszą być utrzymane przez pięć lat. Jesienią 65 tysięcy gospodarstw domowych było objętych programami w ramach działania 8.3. Najwięcej projektów realizowano w woj. mazowieckim (92), małopolskim (44) i śląskim (34), a najmniej w woj. podlaskim, lubuskim (po 11) i opolskim (3).

Projekt realizowany w powiecie przysuskim jest trzecim pod względem wielkości zaangażowanych pieniędzy. Zaraz po województwie kujawsko-pomorskim i Warszawie. Opiewa na 19 mln zł i jest w stu procentach finansowany z pieniędzy wspólnotowych.

W powiecie przysuskim wiosną każda rodzina zakwalifikowana do projektu dostanie w użyczenie laptop. A przedtem osoba, która złożyła w imieniu rodziny wniosek, weźmie udział w szkoleniu. Przez 18 godzin będzie się uczyła korzystania z komputera i internetu w salach szkoleniowych, specjalnie stworzonych na potrzeby projektu. Dwanaście godzin spędzi też na indywidualnych szkoleniu wirtualnym, prowadzonym w formie e- learningowej.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.